quentos

Má český „máčo“ (dlouze) stejný původ jako „macho“, ač jeho význam je málem opačný?

Pokud ne, odkud se vzal?
Doplňuji:
Dr. Axl: to zní velmi pravděpodobně! Děkuji. Spojovat to se životným výrazem „mák“ mě nenapadlo, ač mi není neznámý.

Nejlepší odpověď
anonym

Dedukuji spíše intuitivně.
Macho vnímám jako alfasamec, dominantní maskulinní typ z patriarchálních kultur typu muslimských a jihoamerických oblastí.
Kdežto „máčo“ by mohla být slangová modifikace odvozující se od rčení – ty jsi ale mák (máček, máčo), což je naopak naiva, hlupák, břídil apod.
Doplňuji:
Podobných výrazů je víc, které vznikly jako hovorový novotvar a lingvisti bývají leckdy rozpačití. Viz např. pako, kde původní význam odkazuje na zvířecí říši.
Časté nové výrazy vznikají v komunitě dnešních mladých „jupíků“.

Další odpovědi
annas

Jen dodám, že slovo máčo je původem z romštiny a patří ke slovům, která převzala s různými významy nespisovná čeština.
V manušské romštině slovo máčo, mačó = ryba.
Ale zda je to to pravé, nevím…
Doplňuji:
Další informace v diskuzi.

tom004

Když jsme o někom ze svých známých řekli,to je ale „máčo“,tak to pro nás byl,popleta,ne­výrazný,zakřik­nutý ap.,týpek.Pro „macho“ jsem našel:
španělský výraz pro chlapskost, asertivně až agresivně maskulinní způsob chování.

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/macho-maco

dědapetr

Je potřeba přečíst to v odkaze.Proto že u nás se říká „máčo“ člověku který má vylízaný mozek.

Část těchhle dobrodruhů má výrazně mladší družku jako typický atribut pána vzor ,,macho" – osobně to vyslovuji ,,máčo".

http://www.non­grata.estranky­.cz/clanky/pra­vy-macho_-maco_-d_.html

rynek878

mačo :

muž prehnane zdôrazňujúci svoje mužské črty (výzorové aj povahové)

u nás v Čechách jsme zamlada říkali „máčo“ tomu,kdo se rád a dost napil alkoholu

Zdroj: http://www.moj­slovnik.sk/vyz­nam-slova/ma%C4%8Do

arygnoc

omlouvám se za svou neznalost – co je podle vás „macho“?

myslíte http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/macho-maco

atriplex

Tak já zase vždy vnímal význam „máčo“, jako někoho, kdo se prezentoval jako „macho“, ale neměl na to. Tedy, hrál si na někoho kým nebyl, věřil tomu, ale právě tím byl směšný.

annas

Dnes se objevila podobná otázka, tak jsem hledala a zírám. Za zcela chybnou odpověď tolik bodů, navíc od falešníků.

Otázka zněla na máčo, nikoliv mačo. Takže obskurní úlet Dr… 🙂

Přesně vzpomínám na situaci, odpověděla jsem později, volala jsem do Prahy, takže první „praví“ bodující netušili, že odpověď je chybná.

Moje jedno z prvních střetnutí s tímto uživatelem, kdy nepřiznal svůj omyl..... Tak to trvalo dva roky.

annas

Protože mám Slovník nespisovné češtiny, dívala jsem se. Máčo má jiný původ než mačo (macho).

Máčo – romsky ryba. Jinak 1. hlupák, trouba, vězeň. 2. vězeň, psychicky nemocný člověk.

--
mačo . macho = chlapák, muž, který se cítí nadřazený ženám. španělsky macho mužský, příbuzné s latinským masculinus t/v – pocháází ze slovníku feministek, tejně tak jako machismus nadřazené mužské chování.

Kerberus

Zjišťovala jsem původ slova máčo v UJCAV v Praze. Pracovnice potvrdila že jde o slovo romského původu (včetně významu ryba).

Etymologie slova nemá souvislost s mákem, ale s románským výrazem macho (mačo) – jen význam je posunutý.

Kerberus

Oprava – potvrdila, že jde …

quentos

to jsou mi věci – moc díky. Výklad s mákem mi přišel natolik pravděpodobný, že jsem diskuzi považoval víceméně za uzavřenou záležitost… a ono nikoli