Weroniq

má brigádník příplatky za práci o víkendech?

v dohodě o provedení práce je stanovena hodinová mzda a o příplatcích tam nic není

Nejlepší odpověď
anonym

Na příplatky opravdu nemáte nárok. Jedná se o skutečnost, že pracujete na základě Dohody o pracovní činnosti. DPČ je jedna z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, takže Vám automaticky nevznikají stejné nároky jako zaměstnancům na základě klasické pracovní smlouvy. Jedná se nejen o příplatky ale také o nárok na dovolenou. Pokud tyto nároky nejsou sjednány přímo v DPČ při jejím uzavření, tak opravdu pracujete bez všech příplatků.
Doplňuji:
pro jmhad, bavíme se o DPČ a příplatcích, triko za body nehoním a svá tvrzení podložím ▼▼▼
http://www.poradna-pracovni-pravo.cz/zakonik-prace-slovnik/dohoda-o-pracovni-cinnosti.php
http://www.poradna-pracovni-pravo.cz/zakonik-prace-slovnik/priplatky-za-praci.php

Další odpovědi
Michal Kole

  1. Záleží na smlouvě co je v ní napsáno
  2. Přílatky už nemusí být ani u normálně pracujícího.

Zákoně je sice 10 % ale je tam věta, že si lze dohodnou jinou mynimální výši

jmhad

Já mám poněkud jiný názor.Zákoník práce stanoví,že každý zaměstnanec má nárok na příplatek za práci v noci,v sobotu a v neděli a ve svátek.A už vůbec nerozlišuje,zda zaměstnanec pracuje na hlavní pracovní poměr či na jakoukoliv dohodu.Podpisem jakékoliv smlouvy se stává vždy zaměstnancem a ne nějakým brigádníkem,pos­kokem či podržtaškou.Proto tohle není vůbec obsahem jakékoliv smlouvy,protože to řeší nadřazený právní předpis!Bohužel mnoho lidí,viz výše, a zejména zaměstnavatelé, si myslí,že brigádník je otrok,který nemá nárok na nic.Víte vůbec,že existuje několik stupnic minimální mzdy?Např prodavač musí dostat minimálně 8900 měsíčně za základní pracovní dobu ve všední den a ne 8000!Kuchař či zedník 9800,zámečník či řidič 10800! Takže když půjdete jako brigádník dělat prodavače,máte nárok na 8900! Ale ÚP už i na tuhle lumpárnu dělá kontroly.
Doplňuji:
A mám doplnění – prosím,ten kdo nemá právní názor,ale jen domněnku,ať nehoní body na odpovědích

anonym

Pane jmhade, nemám v profilu, že jsem se podílel na tvorbě předpisů. Že jsem donutil kraj vydat nařízení, kterým se musí řídit všechni v kraji, že jsem donutil, sice jen 3 zaměstnavatele dodržovat ZP, Nechlubím se. Taky múžu říct, že spolek seniorů jsou jako zahrádkáři nebo včelaři. To nevypovídá o znalostech.
Přeji hezké dny