Avatar uživatele
mandat

M ohli sovětští občané v 70. letech jezdit volně po SSSR tak, jako jsme to v té době mohli my?

Tedy například z Litvy do Turkmenistánu, a tak?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3661 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Ale ano, ale byli evidováni a vůbec jim to nevadilo.
Ani ty jsi nemohl v SSSR jezdit kam se ti zachce bez evidence.
Raději bych se staral o to co se děje u nás a sověty nechal na pokoji, to už je pasé. A současní Rusové jak vidíš jsou spokojeni k velké nelibosti západu.
Není nad to žít a nechat žít.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mirdas

Slovo volně vůbec neznali.

Na každý výjezd ze svého pásma bydliště museli mít povolení.

Jen když byli přepracováni do koncentračního tábora ( gulagu ), tak povolení nepotřebovali ale o to zrovna nestáli.

_

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Ne – nemohli…
Na vše museli mít bumážku.
A – mimochodem – volně jezdit po SSSR nemohli ani cizinci!
😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
www

Byl jsem tam za Andropova a podle slov obyvatel určitě nemohli všude, do některých částí SSSR z některých oblastí vůbec (vše byl údajný vojenský prostor, ale jen pro některé). Tedy bylo to velmi složité 🙂
P.S: Tebou uvedený příklad ale neznám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
magorvkleci

celkem jo – pokud nepočítáš zvláštní oblasti (což byla ale třeba i taková Perm a jiný velký města), kterých bylo počtem i rozlohou významně víc, než v jiných zemích

asi by se to omezilo rádo, ale ona je to tak velká země, že na tý Sibiři asi můžeš prožít celej život, aniž potkáš člověka

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Mimo vyhradených oblastí mohli cestovať všade. Prirodzene pri tak veľkej rozlohe štátu a rôzneho charakteru jednotlivých republík robila sa vo veľa prípadoch evidencia, hlavne pri cestách do azijských republík… Povedať, že nemohli cestovať ani vo vlastnom štáte je veľké zjednodušenie a skreslenie.
Cudzinci, pri vjazde do SSSR mali v dokladoch napísané miesto pobytu. Ale nebol problém, ísť aj inde po nahlásení cieľa na milícii (vlastná skúsenosť), v mnohých prípadoch stačilo, keď cieľ vašej cesty nahlásil (váš) taxikár na dispečing.
z jednej takej cesty: s jednou novinárkou sme si išli pozrieť pamätné miesto vzdialené 50km. Taxikár nahlásil našu cestu na dispečing a išli sme. Nebol z toho žiadny problém. Kedže pre neprejazdnosť cesty sme 3km pred cieľom zaviazli, ďalej sme išli peši a bez „dozoru“, taxikár zatiaľ pohľadal inú cestu a prišiel tam za nami aj s autom cez obchádzku.
Mimochodom, tam boli uzavreté vojenské oblasti a tu zase sú zavreté súkromné oblasti a nie malé, tiež už nemôžte všade (turisti by o tom mohli veľa hovoriť)
Doplňuji:
Ako jednoduchšie je priznať momentálny oficiálny trend a svoj vlastný názor, skromne zamlčať a ostať IN, bez straty kvetinky

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

V první polovině osmdesátých let jsem tam dvakrát služebně byl. Takže moje vlastní zkušenost – do Kaliningradské oblasti pouze na zvláštní povolení, do mnoha částí Kazachstánu se nedalo legálně cestovat vůbec. Další zkušenosti nemám.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek