Avatar uživatele
Registrovaný

Lze zbavit přítele vlastnictví bytové jednotky?

S přítelem jsme si vzali každý napůl hypotéku na byt. Tuto hypotéku však neplatil, vše jsem platila já sama, jelikož jsem měla dostatečný příjem. Přispěl pouze asi dvakrát a to jsem ho musela o to požádat. Dnes jsem na MD a tudíž nemám už tak vysoký příjem. Když jsem jej požádala aby platil aspoň půlku, tak mi poslal jen asi 2/3 požadované částky. V současné době se spolu rozcházíme a já bych si chtěla byt nechat. Je možné jej nějak zbavit vlastnictví této poloviny aniž bych mu musela vyplácet polovinu ceny bytu když hypotéku neplatil a ta ještě ani není splacená? Jak v takovém případě postupovat? Musím ještě říct, že občas přispěje na nájem a chod domácnosti, ale je to zřídka. Odstěhovat se taky nechce a platit taky ne. V případě prodeje bytu má právo na polovinu utržených peněz?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud je přítel legitimní (v katastru zapsaný) spoluvlastník zmíněného bytu, tak jej nijak (myšleno bez jeho souhlasu) vlastnictví nezbavíte...,kromě specifických případů tzv. ´soudního přikázání věci´ (viz ustanovení § 142 obč.zákoníku)

Pokud se rozumně nedohodnete a vy se budete cítit jeho jednáním poškozená tak vám nezbyde než se obrátit na soud..., ale bez asistence advokáta se určitě neobejdete !

Na tomto místě lze sdělit jen pár informací:
- protože nejste manželé nespadá váš byt do SJM a případné vypořádání společného vlastnictví se bude řídit jinými ´pravidly´ než-li při vypořádávání SJM
- jinými slovy, bude možné u případného soudu argumentovat tím, že přítel se na splácení hypotéky účastnil jiným podílem než-li vy (což budete muset dokázat) a soud tak bude moci stanovit spravedlivou náhradu jeho ´podílu´, který mu zaplatíte a byt tak získáte do výlučného vlastnictví...

Připravte se, že to bude běh na dlouhou trať...

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/obcanzak/cas t2.aspx

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Můžete doložit, že peníze kterými se hypotéka platila skutečně pocházeli jen z vašeho příjmu?
Máte na to nějaké doklady? Pokud tyto doklady máte obraťte se na právníka a poraďte se sním. Veškerá partyzánština v právních úkonech se obrátí proti vám. Proto jako nejlepší radu považuji poradit se s právníkem jakou máte šanci na úspěch a potom se zachovat tak jak vám právník poradí.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 457
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.