lenin04

Lze zapojit 24V a 12V spínaný zdroj napětí do série pro získání napětí 36V? 12+12V není problém, ale tady si nejsem jist

Lze zapojit 24V a 12V spínaný zdroj napětí do série? Zapojení je chráněno diodou a u 12+12V opravdu získám 24V a zdroje s tím nemají problém, ale u rozdílného napětí mám trochu obavy. Proud bude kolem 3A, ale oba zdroje jsou 150W, tak je tu velká rezerva.

Odpovědi
gecco

Pokud jsou výstupy zdrojů ´oddělené´ od kostry, lze je do serie zapojit a funguje to jako seriové zapojení baterií.*)
Takže 24 V + 12 V → 36 V.
Samozřejmě – při proudovém zatížení je rozhodující ´slabší´ zdroj (cca 150W/12V → 12,5A; cca 150W/24V → 6,75A)…
___
*) raději bych je ale spojil až po rozběhu (s nějakou ´minimální´ zátěží) – při startu to udělá ´kdovíco´…
😉
Doplňuji:
Jen pro jistotu – ono to ´kdovíco´ udělá i po zapojení již nastartovaných zdrojů (záleží na konstrukci – u slušných-značkových zdrojů by měl být výrobce schopen takové zapojení popsat)…
Takže ´záruku´ nepřebírám…
😉

orwell

Pokud ti funguje 12V + 12V v sérii, nevidím důvod, proč by nešlo 12V + 24V. Mají-li zdroje nastavitelné proudové omezení, nastavil bych ho před jejich propojením u obou na stejnou hodnotu proudu. Z obecného pohledu je zajímavější a zrádnější paralelní řazení zdrojů, ale to tě netrápí.