Dury

Lze vymazat záznám z rejstříku trestů ?

Dobrý den, mám se dostavit na kriminální policii ale vůbec nevím co,proč,jak tam mám jít, jsem si na 100% vědom toho že jsem nic neprovedl – ale jak znám Policii, snaží se případy co nejjednodušeji vyřešit a bez problému obvinit někoho nevinného. Proto ybch se chtěl zeptat, zda kdyby mi udělali zápis do RT (moc se v těchto věcech nevyznám) zda existuje nějaká možnost vymazání či něco podobného. Děkuji mockrát

Odpovědi
masakrmen

Je mi teprve 13 let a tady ty věci taky moc nechápu ale můj otčím měl taky zápis a po nějaké době (několik roků, vážně nevím) si ho nechal vymazat. Žádné informace ohledně tohoto poskytnout nemohu, ale jsem si naprosto jistý že to jde vymazat.

janesis

Záleží na tom, jaký trest vám byl udělen. Obecně ale platí, že o zahlazení rozhoduje soud a to na žádost odsouzeného.

Žádosti pak soud může vyhovět pokud jste jako odsouzený vedl nepřetržitě po zákonem stanovenou dobu řádný život. Ta činí 10 let u odsouzení k trestu odnětí svobody nad 5 let, dále 5 let u odsouzení k trestu odnětí svobody nad 1 rok a 3 roky u trestu odnětí svobody do 1 roku, u trestu propadnutí majetku, vyhoštění nebo zákazu pobytu či u peněžitého trestu za úmyslný trestný čin.

V případě některých trestů, ale odsouzený ani nemusí o zahlazení žádat a jako na neodsouzeného se na něho hledí již po vykonání trestu (podmíněný trest odnětí svobody, tedy pokud samozřejmě nebyl přeměněn na trest nepodmíněný), dále trestu obecně prospěšných prací, peněžitého trestu za nedbalostní trestný čin, trestu zákazu činnosti, propadnutí věci a vyhoštění na dobu jednoho roku až deseti let.
:)

Syd

Nevíte, jakej by vám asi tak mohli udělat záznam do trestního rejstříku, když jste nic neproved? A jak by vás mohli obvinit bez důkazů? Patrně se policie hodně bojíte, když jí píšete s velkým p, přesto žijeme v 21. století a dávno máme presumpci neviny, takže se uklidněte člověče, určitě to bude jenom svědectví, když jste nic neudělal 😉