Lze vyléčit Obsedantně kompulzivní porucha?

Dobrý den,
dnes jsem viděl jeden díl nejmenovaného televizního seriálu, kde jedna z hlavních postav řekla druhé, že trpí Obsedantně kompulzivní poruchou, protože vždy když klepe na něčí dveře, třikrát zaklepe a třikrát zopakuje jméno toho, kdo v bytě bydlí. Už dříve, když jsem se na seriál díval mi přišlo, že trpím něčím podobným a když se v seriálu vyskytlo jméno oné nemoci, neváhal jsem a vyhledal jsem si jí na wikipedii. Docela jsem se zděsil, protože jako blázen si nepřipadám (ikdyž mí přátelé by mohli tvrdit opak a který blázen o sobě netvrdí, že není blázen, že? :D), ale zjistil jsem, že mám skoro všechny příznaky, co na wikipedii jsou. (mimochodem, tady je ten článek: http://cs.wikipedia.org/…

Například tohle: "Typickými obsesemi jsou strach, že pacient vážně onemocní, zraní se nebo ublíží sobě nebo ostatním." Někdy prostě cítím, jako by mi něco v hlavě našeptávalo, ať to udělám, nebo se přihodí něco zlého. Nejčastěji jsou to činosti jako neustálé srovnávání taburetky, aby byla zarovnána s křeslem, načechrávání polštářů, srovnávání reproduktorů podél počítače a když už jsem u počítače: neustálé střídání rozlišení myší a ježdění s ní po obrazovce, někdy i třeba 5 minut, otevírání dveří "namaximum", dávání věcí tam, kam patří, nebo když se poškrábu v jednom oku, musím se hned poškrábat na opačném a tak to je i s ostatním částmi těla a mnoho dalšího. I mně to zní děsivě, když to sepisuji.

Co nechápu je, že na wikipedii piší, že začátek nemoci se vyskytuje někdy mezi 18. a 25. rokem, ale mně je 15. Proto se ptám,jestli lze tato porucha nějak vyléčit i bez antidepresiv, jak píšou na wikipedii. Předem děkuji za jakékoliv odpovědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Buď se nad tím vším usměj, třeba je to jen projev změn v tělel které okolo 15 lůet púrobíhají a nebo se poraď se svou lékařkou aby tě poslala k dětskému psychiatrovi. Ale skoro si myslím, že by byl lepší dětský psychoterapeut. Rozdíl je v tom, že jeden "píše léky", druhý se snaží "naučit problém zvládat vědomím". Ale zpravidla obě profese při léčení spolupracují. Třeba ti dokáží v tvém podvědomí vyštrachat, že jsi se setkal s nemilou událostí která se stala po té co jsi měl něco udělat a neudělal to. nic neobvyklého - někdy se to tak v životě spojí, jen je potřeba si to vysvětlit.

Ale jinak moc to našeptávání neposlouchej. Zkus třeba jednou otevřít dveře na polovinu a uvidíš, že většinou projdeš, ale občas se do nich "nevejdeš".

Další odpovědi:

Zlatý

myslím, že by bylo lepší ,kdyby ses tolik nepozoroval
v 15 letech máš život před sebou a ne se pozorovat při každém pohybu - možná jsi jen velký puntičkář - musíš mít vše v lajně

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1605
Zlatý mosoj 1494
Zlatý marci1 1276
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý annas 990
Zlatý gecco 737
Zlatý briketka10 714
Zlatý quentos 713
Zlatý iceT 565
Zlatý arygnoc 499

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.