lze vyléčit narcistu?

Po půl roce, co jsem se rozešla s přítelem, jsem zjistila, že trpí narcistickou poruchou. Rozchod s ním údajně velmi otřásl,nečekal, že to udělám, protože mě měl dlouho ve své moci. Nyní se už z toho dostal, jeho dcera mi řekla,že je dokonce mnohem lepší než dřív a mne napsal, že to byla největší škola, kterou v životě dostal. Je možné, aby se po takovémto šoku aspoň částečně vyléčil ze své nemoci?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Bronzový

V psychologii znamená strukturální poruchu osobnosti, při níž člověk přehnaně oceňuje sám sebe a stejné hodnocení vyžaduje i od svého okolí, které se snaží ovládat a využívat, závidí druhým jejich úspěchy a podobně.

Poruchy osobnosti (dřívějším názvem psychopatie) jsou souborem trvalých povahových odchylek vytvářejícím nevyváženou a nenormální osobnost, u níž jsou některé její složky příliš zdůrazněny a jiné potlačeny. Porucha negativně ovlivňuje chování a prožívání i uvažování postiženého, ztěžuje jeho zařazení do společnosti a vytváření mezilidských vztahů. Rozvíjí se již od dospívání a trvá po celý život, byť se ve středním věku a stáří stává méně výraznou.

charakteristické znaky narcistické osobnosti:
- velikášskké představy o vlastní důležitosti
- fantazie o úspěchu, moci, vlastní skvělosti, kráse, ...
- potřeba nekonečného obdivu
- víra, že je "zvláštní", elitářství
- vyžaduje zvláštní privilegia
- chybění empatie, využívání druhých
- arogance, zpupnost
- téma závisti
- neustále se porovnává a soutěží
- vnitřní přesvědčení a logika: "Když se mnou druzí zacházejí normálně, znamená to, že si o mně myslí, že jsem horší. Jsem originál, potřebuji speciální pravidla."

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Naprosté vyléčení není možné !!!

Lze jen držet nemoc na uzdě a to vhodnou terapií. A bohužel platí to co například u alkoholika... nikdy nebudete mít vyhráno. Pokud se rozhodnete s přítelem zůstat budete potřebovat hodně trpělivosti, obětavosti a lásky, protože jednoduché to rozhodně nebude :-(

V procesu terapie pacient zakouší různá narcistická zranění a jeho citlivost na ně se v terapii mění, zmírňuje. Ústup narcistické zranitelnosti se projevuje zejména vzrůstem tvořivosti, smyslu pro humor a schopnosti sebeironie. Cílem terapie obecně je dosáhnout takového vnitřního naladění, aby byl pacient přijímán sám sebou takový, jaký skutečně je.

více ještě např zde:
http://www.help24.cz/…

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/P orucha_osobnosti

Další odpovědi:

Stříbrný

V zásadě ne ! Je to psychopatická porucha osobnosti s mnoha nevhodnými projevy a návyky.Vhodná terapie může zmírnir tyto návyky a "chytrý" pacient je začně umně skrývat. Buď přijmete sudbu a zbavíte se trápení, nebo přitele po dohodě opustíte.Pokuste se o maximum taktnosti.

Pokročilý

Určitě ne =)

Pokročilý

ano, ale dávejte si po případném opětovném chození pozor a při první známce vemte čáru

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1607
Zlatý mosoj 1495
Zlatý marci1 1280
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý annas 991
Zlatý gecco 737
Zlatý briketka10 716
Zlatý quentos 714
Zlatý iceT 565
Zlatý arygnoc 499

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.