lze vyléčit narcistu?

Po půl roce, co jsem se rozešla s přítelem, jsem zjistila, že trpí narcistickou poruchou. Rozchod s ním údajně velmi otřásl,nečekal, že to udělám, protože mě měl dlouho ve své moci. Nyní se už z toho dostal, jeho dcera mi řekla,že je dokonce mnohem lepší než dřív a mne napsal, že to byla největší škola, kterou v životě dostal. Je možné, aby se po takovémto šoku aspoň částečně vyléčil ze své nemoci?

Nejlepší odpověď
Lencis

V psychologii znamená strukturální poruchu osobnosti, při níž člověk přehnaně oceňuje sám sebe a stejné hodnocení vyžaduje i od svého okolí, které se snaží ovládat a využívat, závidí druhým jejich úspěchy a podobně.

Poruchy osobnosti (dřívějším názvem psychopatie) jsou souborem trvalých povahových odchylek vytvářejícím nevyváženou a nenormální osobnost, u níž jsou některé její složky příliš zdůrazněny a jiné potlačeny. Porucha negativně ovlivňuje chování a prožívání i uvažování postiženého, ztěžuje jeho zařazení do společnosti a vytváření mezilidských vztahů. Rozvíjí se již od dospívání a trvá po celý život, byť se ve středním věku a stáří stává méně výraznou.

charakteristické znaky narcistické osobnosti:

  • velikášskké představy o vlastní důležitosti
  • fantazie o úspěchu, moci, vlastní skvělosti, kráse, …
  • potřeba nekonečného obdivu
  • víra, že je „zvláštní“, elitářství
  • vyžaduje zvláštní privilegia
  • chybění empatie, využívání druhých
  • arogance, zpupnost
  • téma závisti
  • neustále se porovnává a soutěží
  • vnitřní přesvědčení a logika: „Když se mnou druzí zacházejí normálně, znamená to, že si o mně myslí, že jsem horší. Jsem originál, potřebuji speciální pravidla.“

Naprosté vyléčení není možné !!!

Lze jen držet nemoc na uzdě a to vhodnou terapií. A bohužel platí to co například u alkoholika… nikdy nebudete mít vyhráno. Pokud se rozhodnete s přítelem zůstat budete potřebovat hodně trpělivosti, obětavosti a lásky, protože jednoduché to rozhodně nebude ☹

V procesu terapie pacient zakouší různá narcistická zranění a jeho citlivost na ně se v terapii mění, zmírňuje. Ústup narcistické zranitelnosti se projevuje zejména vzrůstem tvořivosti, smyslu pro humor a schopnosti sebeironie. Cílem terapie obecně je dosáhnout takového vnitřního naladění, aby byl pacient přijímán sám sebou takový, jaký skutečně je.

více ještě např zde:
http://www.hel­p24.cz/index.php?pa­ge=clanky&view=nar­cisticka_porucha_o­sobnosti

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­rucha_osobnos­ti

Další odpovědi
Michal

V zásadě ne ! Je to psychopatická porucha osobnosti s mnoha nevhodnými projevy a návyky.Vhodná terapie může zmírnir tyto návyky a „chytrý“ pacient je začně umně skrývat. Buď přijmete sudbu a zbavíte se trápení, nebo přitele po dohodě opustíte.Pokuste se o maximum taktnosti.

Dandi

Určitě ne =)

alenka901

viz, odkaz

Zdroj: http://derewi­.blog.cz/0610/nar­cismus-porucha-osobnosti-diagnoza

Attack-design

ano, ale dávejte si po případném opětovném chození pozor a při první známce vemte čáru