Adam2

Lze v angličtině použít větu s jedním podmětem a více přísudky?

Např.: „Jack Sparrow can fight with a sword very well, is extremely intelligent and can speak.“
Nebo musím použít „Jack Sparrow can fight with a sword very well. He is extremely intelligent. He can speak.“?

Nejlepší odpověď
quentos

Jen za určitých – velmi omezených – podmínek. Ve Vašem příkladě zrovna ne – je nutné ho zopakovat v každé větě, resp. zastoupit zájmenem, přičemž souvětí nemusíte rozsekávat na jednoduché věty (lze tedy "Jack Sparrow can fight with a sword very well, he is extremely intelligent and he can speak.)
Obecné pravidlo bychom mohli formulovat tak, že vynechat podmět lze jen tehdy, když máteněkolikanásobný přísudek skládající se z několika typově stejných (ať už holých nebo rozvitých) přísudků a všechny závisí na stejném podmětu. Ve Vašem příkladě sice na stejném podmětu závisí, ale jsou typově různé (složený slovesný vs. jmenný se sponou). Srv. s příklady v odkazu níže.

Zdroj: http://english­.stackexchange­.com/question­s/233741/do-i-have-to-repeat-the-same-subject-after-and-when-introducing-a-new-verb