Kelt

Lze umístit pravidelně 5 bodů v prostoru?

Umístím -li 4 body v prostoru pravidelně, dostanu tetraedr, od středu k vrcholu je to stejná vzdálenost a mezi vrcholy jsou také stejné vzdálenosti a dostanu 4 stejné rovnostranné trojúhelníky. Lze takto umístit 5 bodů na povrchu koule, aby všechny body byly stejně daleko od druhého, případně aby se povrh koule rozdělil na 5 stejně velkých částí? Díky.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Už to tu bylo http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/5-bodu-rovnomerne-umistenych-na-povrch-koule-jak-na-to-poradte-prosim

Další odpovědi
arygnoc

nemáte presne definovnanú úlohu.

možnosti sú tri:

možno na povrchu gule umiestniť 5 bodov tak, aby v priestore boli od seba všetky rovnako vzdialené?
odpoveď: nie (existuje riešenie pre najviac 3 body)

možno na povrchu gule umiestniť 5 bodov tak, aby boli od seba všetjy rovnako vzdialené na povrchu gule?
odpoveď: nie (existuje riešenie pre najviac 3 body)

možno na povrchu gule umiestniť 5 bodov tak, aby ich spojnice rozdelili povrch gule na 5 rovnakých plôch?
odpoveď: nie

;-Q
Doplňuji:
oprava:

možno na povrchu gule umiestniť 5 bodov tak, aby v priestore boli od seba všetky rovnako vzdialené?
odpoveď: nie (existuje riešenie pre najviac 4 body)

možno na povrchu gule umiestniť 5 bodov tak, aby boli od seba všetjy rovnako vzdialené na povrchu gule?
odpoveď: nie (existuje riešenie pre najviac 4 body)

Emefej

Nelze. Takové řešení je možné pouze pro 4 body.

anonym

Když se ti povede vložit ježka do klece,mohl by jehlan být předmětem jistotného 3D myšlení.
Doplňuji:
Protnout vnitřní těžiště trojúhelníků najít střed středů"slunce",

Magix.cz

Myslím, že to nejde, pravidelných n-stěnů je jen těchto pět :

http://www.ma­tematita.it/per­sonali/media/ap­prof/tab_poli­edri1.png