Zlatý

Lze u dvojvodičové elektrické instalace použít proudový chránič?

Když jsme u té elektriky tak ještě jedna zvídavá otázka.
Co tomu říkají dnešní normy ?
U exponovaných míst běžně používám proudový chránič do zasuvky. Jde mi o instalaci na lištu v rozvodné skříni.
Doplňuji:
Zajíma mě to z hlediská použití i když vím že je to náročné na izolační kvalitu spotřebičů.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Proudový chránič porovnává proud ve dvou vodičích a v případě rozdílu oba vypne. Ve dvouvodičové instalaci je jeden vodič (PEN) pracovní i ochraný zároveň, nesmí být vypínatelný, proto se chránič v síti TN-C nedá použít. Centrální chránič se instaluje do rozvodnice za rozdělení PEN na PE a N, které dále už nesmějí být nikde spojené. Za chráničem proto musí být třívodičová síť TN-S.

Další odpovědi:

Zlatý

Ne.Musí být tři,třeba v zás. 230V/16A,fáze,pracovní,a ochranný vodič (pokud se na něm objeví napětí,vypne chránič).

Omluva,skutečně napěťový.

Zlatý

Myslím, že Tom popisuje napěťový chránič. Proudový chránič se vybaví v případě, kdy vcházející proud se liší od odcházejícího, takže opravdu by měly stačit jen dva vodiče. Ale přiznávám, že je to jen moje úvaha, el. normy neznám.
Doplňuji:
Hykam: když hovořím s laiky, vyjadřuju se laicky. A nevadí mi, že "odborníky" tím dráždím.

Proudový chránič POROVNÁVÁ proud v pracovním a nulovém vodiči. Součet obou proudů MUSÍ být 0. Pokud dojde k rozdílu (15-30 mA), chránič musí vedení odpojit.
Doplňuji:
To Hykam:
jestli jsi doopravdy elektrikář, tak by jsi měl znát Kirchhoffovy zákony. Na těch je postaven proudový chránič.

Zlatý

Existují zásuvky a produlužovakčy s proudovým chráničem, které lze použít než dojde k rekonstrukci elektroinstalace.

Četl jsem názory, že prý to není ono, detaily si už nepamatuji

Stříbrný

To Hlada:
Proudový chránič neporovnává proud ve dvou vodičích.

To Baghira:
Jsem vyučen elektrikářem a nevím o žádném přicházejícím ani odcházejícím proudu.

Proudový chránič je jednofázový nebo třífázový.
U obou se nastaví max proud a při překročení tohoto nastaveného proudu chránič odpojí spotřebič od napětí.

V podstatě ochranný vodič není pro jeho fungování potřeba.

To Baghira:
Ale on ten proud nikam neodchází, ten se spotřebuje, přemění se na jinou energii (světlo, teplo...)

Diskuze k otázce

Zlatý

mosoj

Hlada : Mám to chápat tak , že u přenosného chrániče do zásuvky při připojení spotřebiče dvouvodičovou šňůrou nedojde při kontaktu osoby s fází k jeho vystavení ?

Stříbrný

Hykam

Ano nedojde.
Proudový chránič je určen k ochraně spotřebiče.
K ochraně osob při kontaktu se spotřebičem je určen napěťový chránič. Ten potřebuje třížilový rozvod: Fáze (hnědý, černý), Pracovní nula (modrý) a kostra (žlutozelený).
Na zjištění přítomnosti napětí je při tomto rozvodu sonda, klasickou "vadaskou" chránič vyhodíte

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 925
Zlatý mosoj 860
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 416
Stříbrný cukrar 295
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 237
Stříbrný honza19hk 235
Zlatý Hlada 233
Zlatý marci1 223

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.