atriplex

Lze takto sepsat závěť?

Prosím o radu, zda bych takto mohl koncipovat závěť:
50% přítelkyni, 50% matce. Děti nemám, sourozence také ne, s otcem se desetiletí nestýkám.
Kolik přibližně stojí sepsání závěti u notáře?

Odpovědi
inspektorcz

Závěť řeší občanský zákoník – část sedmá, hlava třetí – Dědění ze závěti (jinak viz příloha)

Doporučil bych v závěti napsat konkrétněji jaký majetek odkazujete komu. Ušetříte tím tak pozdější případné neshody a nedorozumnění dědiců. Například auto nebo byt se špatně dělí na půl.
Raději bych zvolil cestu jasného vypsání komu, který majatek odkazuji. Např: Auto ŠKODA OCTAVIA SPZ 3A8XXXX odkazuji své matce (jméno příjmení, rodné číslo), byt 3+1 v ulici Vodičkově č.p 86 odkazuji své přítelkyni (jméno příjmení, rodné číslo).

OBČANSKÝ ZÁKONÍK:
§ 476
(1) Zůstavitel může závěť buď napsat vlastní rukou, nebo ji zřídit v
jiné písemné formě za účasti svědků nebo ve formě notářského zápisu.

(2) V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla
podepsána, jinak je neplatná.

§ 476a
Vlastnoruční závěť musí být vlastní rukou napsána a podepsána, jinak je
neplatná.

Notář není nutný pokud splníte výše uvedené náležitosti, které předepisuje občanský zákoník.

Zdroj: http://www.agen­tka.cz/cz/zako­ny/obcansky-zakonik