Fyzik

Lze takto položit luxfery?

Mám v hlavě představu, že v mé koupelně (bez okna) v bytovce (60. léta, u středu Brna) bych nechal vybourat pás zdi u stropu a do toho nasázel jeden pás luxfer. Horizontálně jako.

Pro vás, kteří se pohybujete v oboru, je to reálné? Nebude v tom háček? Předpokládaná cena, řádově?

Odpovědi
mosoj

Bude. Protože chceš luxfery pro světlo, bude se zřejmě jednat o vnější zeĎ a ta je téměř vždy nosná. Takže bez překladu ti to nikdo nepovolí, ani se pod to nepodepíše.

zzzlatokopka

Pokud je ta konstrukce nosná, tak potřebuješ na 100% stavební povolení, to znamená nechat udělat projekt a pak požádat o povolení stavební úřad.

Záleží, zda nad tebou je ještě nějaké patro atd. to musí spočítat statik, to ti tady nikdo neodhadne. Taky je podstatné kdo je vlastníkem stavby.

Cena bude dost vysoká:-(((

ReHu

Příčka to asi nebude, takže nosná zeď. Projektant ti řekne víc, možná bude potřeba překlad, jako pro okno.
A…pokud to je u středu Brna, mohl by být problém s památkáři. Mám známé na Lidické a ty museli mít od památkářů povolení na okna, dveře a výtah uvnitř domu.
Luxfery budou zvenčí vidět a změní to vzhled domu.