Avatar uživatele
Registrovaný

Lze si na poště vyzvednout dobírku před dovršením věku 15 let ale s platným občanským průkazem?

Jak je Vám jistě známo, OP si lze nechat vydat i ve věku pod 15 lety, tak jak to tedy je? A nebo máte někdo zkušenost s tím, že pošťák který Vám zásilku dodal až domů žádné doklady nepožadoval?
Doplňuji:
Už jsem četl u ostatních odpovědí že pošťák většinou žádný doklad nechtěl, ale když si chceš vyzvednout dobírku na poště tak se v podmínkách psalo že se musíš prokázat buď OP a nebo pasem a pokud se prokazuješ pasem tak navíc doložit věk vyšší než 15 let, znamená to tedy že pokud je mi méně než 15 let ale předložím OP je to v pořádku?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Já jsem si nechal posílat nějaký balíčku už od nějakých 12let a vždycky mi to pošťačka/pošťák bez řečí dal. Párkrát jsem šel na poštu a vzal jsem si s sebou pas a normálně bez problémů. Ale to už je taky nějaký ten pátek.
Předpokládám, že by i dnes neměl být problém.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Na poště si můžeš dobírku vyzvednout jen s občanským průkazem nebo pasem (doklady totožnosti ), ale MUSÍŠ MÍT 15 let. Pokud se doručuje dobírka domů, tak se mi ještě nestalo, že by po mě chtěli doklad totožnosti.


Avatar uživatele
Pokročilý

V poštovních podmínkách se píše:

Článek 28
Způsobilost k úkonům souvisejícím s dodáním

1. Jestliže se od příjemce podle článku 23 až 26 vyžaduje, aby způsobem podle čl. 23 odst. 1 prokázal určité skutečnosti, podnik mu dodá poštovní zásilku jen za podmínky, že příjemce občanským průkazem, nebo jiným dokladem podle článku 23 odst. 1 prokáže věk nejméně 15 let.

2. Jestliže se od příjemce podle článku 23 až 26 nevyžaduje, aby způsobem podle čl. 23 odst. 1 prokázal určité skutečnosti, podnik je povinen postupovat podle odstavce 1 pouze tehdy, jsou-li důvodné pochybnosti o tom, zda je příjemci nejméně 15 let.

3. Jsou-li důvodné pochybnosti o tom, zda je osobě, která učinila prohlášení podle čl. 23 odst. 3 až 6, nejméně 15 let, podnik je povinen ověřit splnění podmínky podle odstavce 1; není-li tato podmínka splněna, prohlášení se považuje za neplatné.

4. V jiných než v odstavcích 1 až 3 uvedených případech není podnik povinen zkoumat způsobilost k úkonům souvisejícím s dodáním.

Takže zvítězí-li úřední šiml nad zdravým rozumem, pošta zásilku vydat nemusí. A úplně nejhorší je, když se úřad/banka rozhodnou něco poslat do vlastích rukou adresáta mladšího 15 let. To pak nepomůže, ani když přijde s rodiči.

Zdroj: http://www.ceskaposta.cz/asset s/nastroje/zps.pdf

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1814
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 389
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.