mmartin

Lze si na poště vyzvednout dobírku před dovršením věku 15 let ale s platným občanským průkazem?

Jak je Vám jistě známo, OP si lze nechat vydat i ve věku pod 15 lety, tak jak to tedy je? A nebo máte někdo zkušenost s tím, že pošťák který Vám zásilku dodal až domů žádné doklady nepožadoval?
Doplňuji:
Už jsem četl u ostatních odpovědí že pošťák většinou žádný doklad nechtěl, ale když si chceš vyzvednout dobírku na poště tak se v podmínkách psalo že se musíš prokázat buď OP a nebo pasem a pokud se prokazuješ pasem tak navíc doložit věk vyšší než 15 let, znamená to tedy že pokud je mi méně než 15 let ale předložím OP je to v pořádku?

Nejlepší odpověď
Bedy

Já jsem si nechal posílat nějaký balíčku už od nějakých 12let a vždycky mi to pošťačka/pošťák bez řečí dal. Párkrát jsem šel na poštu a vzal jsem si s sebou pas a normálně bez problémů. Ale to už je taky nějaký ten pátek.
Předpokládám, že by i dnes neměl být problém.

Další odpovědi
marci1

Na poště si můžeš dobírku vyzvednout jen s občanským průkazem nebo pasem (doklady totožnosti ), ale MUSÍŠ MÍT 15 let. Pokud se doručuje dobírka domů, tak se mi ještě nestalo, že by po mě chtěli doklad totožnosti.

Výletník8

V poštovních podmínkách se píše:

Článek 28
Způsobilost k úkonům souvisejícím s dodáním

  1. Jestliže se od příjemce podle článku 23 až 26 vyžaduje, aby způsobem podle čl. 23 odst. 1 prokázal určité skutečnosti, podnik mu dodá poštovní zásilku jen za podmínky, že příjemce občanským průkazem, nebo jiným dokladem podle článku 23 odst. 1 prokáže věk nejméně 15 let.
  2. Jestliže se od příjemce podle článku 23 až 26 nevyžaduje, aby způsobem podle čl. 23 odst. 1 prokázal určité skutečnosti, podnik je povinen postupovat podle odstavce 1 pouze tehdy, jsou-li důvodné pochybnosti o tom, zda je příjemci nejméně 15 let.
  3. Jsou-li důvodné pochybnosti o tom, zda je osobě, která učinila prohlášení podle čl. 23 odst. 3 až 6, nejméně 15 let, podnik je povinen ověřit splnění podmínky podle odstavce 1; není-li tato podmínka splněna, prohlášení se považuje za neplatné.
  4. V jiných než v odstavcích 1 až 3 uvedených případech není podnik povinen zkoumat způsobilost k úkonům souvisejícím s dodáním.

Takže zvítězí-li úřední šiml nad zdravým rozumem, pošta zásilku vydat nemusí. A úplně nejhorší je, když se úřad/banka rozhodnou něco poslat do vlastích rukou adresáta mladšího 15 let. To pak nepomůže, ani když přijde s rodiči.

Zdroj: http://www.ces­kaposta.cz/as­sets/nastroje/zps­.pdf