Whistler

Lze se řídit dodatkem v zákoně i když nebyl vepsaný v nájemní smlouvě?

Ahoj. Byl na mě přepsán byt, ale ještě před tím byl pronajat nájemníkům. Teď, po dvou letech uvažuji o tom, že bych opustil rodinnou domácnost a příští rok se tam přestěhoval. Vím, že bych na to ze zákona jako pronajímatel měl právo, nicméně v nájemní smlouvě jsou podmínky výpovědi z nájmu z mé strany definovány jako:

  1. Písemná dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem
  2. Porušování povinností nájemců
  3. Mají-li nájemci více bytů
  4. Nevyužívají-li nájemci byt

Můžu se v této situaci odvolat na onen zákon nebo se musím striktně držet nájemní smlouvy? Ta byla sepsáná v létě roku 2013 na dobu neurčitou.

Nejlepší odpověď
gecco

Zákon (pokud danou situaci ´řeší´) je vždy nadřazen jakékoli smlouvě…
Výpovědní lhůta jsou v tomto případě 3 měsíce (začíná běžet od 1. následného měsíce po doručení) – takže ji prostě sepiš a buďto osobně doruč (nech si na kopii podepsat převzetí) a nebo doporučeně pošli.

Další odpovědi
arygnoc

podmienky výpovede sú v zmluve definované nepresne, chýbajú napr. lehoty:

  1. … 3 mesiace
  2. … okamžite
  3. … 3 mesiace/okamžite
  4. … okamžite/3 mesiace

pokiaľ nie sú v zmluve stanovené lehoty, treba sa pridržiavať zákonom, ktorý tieto lehoty stanovuje (3. mesiace) – a to platí nie pre zmluvy nájomné, ale i iné.

takto vami spísaná zmluba je veľmi naivná a právne nemá žiadnu váhu, pretože neobsahuje náležitosti dané zákonom – napr. výpovedné podmienky a lehoty nájomcu i nájomníka (pričom nájomník nesmie byť znevýhodnený).

takže záleží iba na vás, keď budete tvrdo nástojiť na okamžitej výpovedi, asi narazíte, pokiaľ dáte trojmesačnú výpoveď (i bez udania dôvodu, stačí že ste majiteľ nemovitosti), máte vybavené.

riešte oznamom (bežnou poštou) a samotnou výpoveďou – doporučeným listom (zásielke na podpis).

;-Q