huxa

Lze se nějak domluvit, že po svatbě si můžu určit, jaké věci jsou prostě moje a v případě rozvodu o ně nemohu přijít?

Třeba když založím firmu nebo si vydělám někde pár milionů naprosto bez manželky, ale už po svatbě, peníze si dám do trezoru, může manželka po rozvodu něco z těch peněz dostat? A třeba u té firmy, jak by to šlo obejít? Založit akciovou společnost nebo s.r.o.? A co kdybych měl smlouvu, kde se manželka zcela zřekne budoucího majetku, který po sňatku nabudu bez její podpory, jak finanční tak časové?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si pročíst odkaz na článek Předmanželská smlouva: nejdřív k notáři, potom k oltáři.

Romantická sice příliš není, ale rozumná rozhodně. Podle právníků zatím není sepisování předmanželských smluv tak rozšířené, jak by mělo být. Dohoda upravující společné jmění manželů přitom může zachránit spoustu peněz i nervů.

Zdroj: http://finance­.idnes.cz/pred­manzelska-smlouva-nejdriv-k-notari-potom-k-oltari-pp8-/viteze.aspx?c=A080818­_120728_viteze_hru

Další odpovědi
jpau

Věci co získáš před uzavřením svazku nejsou předmětem SJM, tudíž ti je nikdo nemůže sebrat (např. v případě rozvodu). Na druhou stranu si myslím, že pokud založíš firmu, jsi jejím vlastníkem, pak Tvůj příjem (např. včetně úspor po svazku) z firmy bude předmětem SJM, tudíž ho Tvoje partnerka v případě nějakého sporu může požadovat.

Pokud by jsi toto chtěl řešit jinak, pak můžeš požadovat předmanželskou smlouvu, kde se souhlasem partnerky vyjmeš nějaké věci ze SJM.

Mapel

Po svatbě je už pozdě. Ty jsi sice ve firmě vydělal peníze, ale tím pádem jsi určitě neměl čas na rodinu a manželka musela místo tebe starat se o děti, připravovat jídlo atd. Ona přímo nevydělávala ve firmě, ale dělala ti zázemí bez kterého by jsi nemohl pracovat. Tudíž jí náleží 50%. Něco jiného je, když v předmanželské smlouvě to ošetříš a jinými slovy manželka bude souhlasit, že ti bude dělat služku a až si vyděláš milióny, tak se rozvedeš a najdeš si mlatší. Určitě v předmanželské smlouvě bude požadovat něká procenta.

Louise:3

Asi by z toho něco dostala určitě
Třeba půl/čtvrt firmy..nebo nějaký peníze..
..

Martin2236

Doplním ,že po uzavření manželství lze zúžit či rozšířit společné jmění manželů vzájemnou dohodu uzavřenou formou notářského zápisu. Na návrh některého z manželů může společné jmění zúžit soud(např. pokud daný manžel žije nezřízený životem apod.,) důkazní břemeno v tomto případě nese navrhovatel.