gecco

Lze rozložit náklady na rekonstrukci do ´budoucích´ období i když majitel – pronajímatel, není podnikatel?

Přesněji – známá v loňském roce zrekonstruovala byt (za účelem pronájmu) a náklady značně převýšily příjem, který z pronájmu za 2014 získala (a i celkový příjem, který měla za 2014).
Náklady musí uplatnit ve zúčtování příjmu za 2014, to je jasné.
Může ale část nákladů ´přenést´ i do zúčtování daně z příjmů za další roky, aby si i v nich snížila daňový základ?
Jako podnikatelka by mohla – jak je to ale u soukromé osoby – nepodnikatele?
Doplňuji:
Tak už jsem to zjistil…
😉
Skutečně to lze, ale musí jít o opravu ´stávajícího´ (nevyhovujícího) stavu, nikoli o zhodnocení.
Náklady na opravy je možné takto jednorázově ´odepsat´ do nákladů a také lze jejich daňové zúčtování rozložit až na pět let (za 2014 skončí ve ztrátě, zbytek nákladů uplatní v 2015, pokud opět skončí ve ztrátě, zbytek uplatní 2016…).

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Jsem jen zvědavá, podle čeho bude FU posuzovat ten nevyhovující stav.

V parlamentu si myslí, ža na tom finančáku se úředníci nudí, jinak nechápu, proč maj vždy tak blbé kličky:-(((

gecco

ZZZ – jde o to, že to nesmí být zhodnocení (investice) – to by bylo nutné odepisovat 30 let (5. sk)…
Samozřejmě, že tohle umožní drobné ´úniky´ (nikdo z majitelů ´nepřizná´, vrámci opravy vyměnil staré ošmatlané lino za dlažbu…)
😉
Ale pokud by – např., koupil ruinu za pár desítek tisíc a do ´opravy´ strčil dvě mega – už mu to FÚ nedovolí odepsat jednorázově.
😉