Bronzový

Lze říci, že dárování kostní dřeně dárce nic nestojí?

(dlouhodobě)
Doplňuji:
Píši dlouhodobě - bolest snad tak dlouho trvat nebude - ne? Navíc bych si zvolil aferézu - tam přeci jde jen o jehly - ne? Ale i ono vysátí si myslím přežiji - mám za sebou Lumbální punkci... Zkrátka se ptám, zda mne to výrazně omezí v důležitých bodech života. (Dlouhodobě - tedy chození do práce atd.)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Zlatý

info z prvej ruky:

daroval som dreň pred 20-imi rokmi.
ráno som prišiel na onkológiu (tam robili odber), prebehol odber, z narkózy som sa zobudil cca o 15-tej hod a bolo mi kurev*ky blbe.
po bezsennej noci (stále mi bolo blbe, ani fajčiť mi nechutilo) som druhý deň ráno išiel domov, dostal som PN na 3 dni.

bolesti chrbta boli prijateľné (ako pri silnom prechladnutí), nebolo treba žiadne prášky proti bolesti.
horšie bolo zotavovanie z "opice" po narkóze.

dodnes som zdravý ako repa, krv a plazmu som prestal darovať pred 5-imi rokmi, keď som odišiel z moravy do sveta.

nie je to príjemný zákrok, ale pre zdrvého človeka nie je nejako extra veľkou záťažou.

:-Q

Další odpovědi:

No - to nelze...
Darování kostní dřeně je poměrně bolestivé - a rozhodně nejde o ´ambulantní´ zákrok...
Hmmm...
Ne, nelze to říci.
Doplňuji:
Ad Doplnění: Lumbálka nebolí...
;-)
Ale jinak ne, neomezí tě to - pokud jsi fyzicky odolný, darování kostní dřeně rozhodně přežiješ.

Zlatý

Souhlasím s Mowlou, jen k tomu dodám, že je v našem systému špatné, že pokud dárce kostní dřeně v budoucnu onemocní, nebo si pak třeba zlomí nohu, tak je na tom ztrátný, není mu nijak státem kompenzováno doplacení do čisté mzdy:-((( A to je podle mého názoru špatně:-((

Diskuze k otázce

Bronzový

Pepa25

Mě by spíš zajímalo, kolik takových zákroků se dělá ... Já jsem v registru dárců kostní dřeně snad 20 let, nikdy mě nikdo nekontaktoval a předpokládám, že pravděpodobnost, že se tak stane je velmi malá ....

Zlatý

arygnoc

veľa záleží od krvnej skupiny - či je darcov veľa/málo (sk. A je hodne, dosť, AB a podskupín [A1B, A2B, AB1, AB2 a ešte tuším dve, takto z hôavy to presne neviem] hooodne málo).

no a potom na ďalších faktoroch (antigénoch, vyšetruje sa ich asi 40) - kompatibilite darca - príjemca.

:-Q

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1608
Zlatý mosoj 1495
Zlatý marci1 1281
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý annas 991
Zlatý gecco 737
Zlatý briketka10 715
Zlatý quentos 714
Zlatý iceT 566
Zlatý arygnoc 499

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.