kanylka

Lze reklamovat nitroděložní tělísko?

Asi dva měsíce po aplikaci tělíska mi bylo gynekoložkou sděleno, že mé tělísko je nefunkční, z důvodu zvětšení sliznice.Je možná reklamace?Co kdybych otěhotněla? Třikrát jsem volala sestře, že krvácím a ona, že při kojení je to normální.„Vynutila“ jsem si prohlídku a toto se dozvěděla.Načež mi byla nasazena léčba, při které nesmím kojit.Takže ztrácím mateřské mléko..Je možná nějaká kompenzace?? Tělísko mě stálo 3750,– a mělo fungovat 5 let ! A po dvou měsících se dozvím, že jsem možná těhotná, byl to šok, ale nejsem. Zřejmě mi bylo tělísko aplikováno špatně a nebo to byl zmetek..A nevím, co dál…Ostrouhám?Dr. se vymluví, že za to nemůže?? Poraďte, děkuji :)

Odpovědi
www

Reklamovat je možné téměř vše.
Uznání reklamace ale záleží na spoustě dalších okolností, více poradí specialista gynekolog.

da ny

Asi od 21 let do 30 jsem s pauzami používala nitroděložní tělísko (do r. 1988), vždy po zavedení jsem 3 měsíce lehce krvácela, „špinila“ a mívala bolesti v podbřišku, než se tzv. usadilo. Vždy kolem 2. roku jsem začala opět lehce krvácet ⇒ muselo ven. Následovala minimálněměsíční pauza a opět se znovu zavádělo…jiným ženám sloužilo bez problémů třeba 10 let.
Někomu se stávalo, že se „přichytilo“ k sliznici a vybavení tělíska bylo velmi bolestivé.
Při otěhotnění, bývaly ženy ušetřeny potupného projednávání o povolení interupce před komisí (jak to tehdy chodilo) a zákrok byl bezplatný pro tzv. selhání zaplaceného tělíska tělíska.
Dříve se na tato tělíska někdy čekalo, až dorazí dodávka do nemocnice,kde se zaváděla. Lékaři tipovali, jakou zavedou velikost, někdy byly jen dvě z asi 4 – 5 velikostí a zavádělo se to, co zrovna zbylo nebo přišlo. Malá, ale i větší velikost tělíska byla často nevhodná a tělo je tedy vypudilo.
Snášenlivost je individuální, každý organismus reaguje jinak, je to tedy vždy „sázka do leterie“. A každá pacientka s toutomožností musí počítat.
Nevím, jak v dnešní době, ale pokud by platily podobné principy, jako dříve, měl by být zákrok při případném otěhotnění a rozhodnutí se pro interupci (z jakýchkoliv pohnutek) alespoň proveden bezplatně. Otázka je, zda by se vůbec někdo zabýval tím, že může dojít k jisté psychické újmě. Pochybuji. Vlastně ani není žádný viník.
Buďte ráda, že takto tělísko neselhalo.
Pravděpodobně budete muset najít jiný druh antikoncepce či nějakou kombinaci šetrnou k Vašemu zdraví.
Bohužel to stále zůstává hlavně na ženách a VELMI to ničí jejich zdraví (zejména hormony).
Pokud to dovoluje Váš zdravotní stav, finance a zvolíte hormonální, přimlouvám se za ty nejšetrnější, s malým obsahem estrogenů např. Yadin či levnější variantu (jiný výrobce a název).