Lze pronajmout 2 ideální 3 v rod. domu bez souhlasu maj. 3 podílu? Dům má 2 byt jed. a 3 podílník obývá 1 byt. jednotku.

Jedná se o dědictví domu po rodíčích, kdy jedna z dcer bydlí v 1 bytové jednotce.Další 2dcery se dohodly, že další bytovou jedn. pronajmou nebo prodají.Obě byt jedn. nejsou nezávislé.

Nejlepší odpověď
baghira

O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou počítanou podle velikosti podílu. (§139 obč. zák.)Takže dvě třetiny přehlasují tu jednu. Nicméně jde-li o důležitou změnu společné věci (což zřejmě jde), může přehlasovaný spoluvlastník žádat, aby rozhodl soud.

I tak ale bude mít dotyčná dcera nárok na 1/3 výnosu z pronájmu (ale to vlastně může být kompenzované tím, že užívá polovinu domu, i když vlastní jen 1/3, to záleží na dohodě) a případně i na náhradu škody nebo jiné újmy, která by jí pronájmem domu eventuálně vznikla.

Pokud byste chtěli svoje podíly prodat, má třetí dcera předkupní právo.