Avatar uživatele
Registrovaný

Lze pronajmout 2 ideální 3 v rod. domu bez souhlasu maj. 3 podílu? Dům má 2 byt jed. a 3 podílník obývá 1 byt. jednotku.

Jedná se o dědictví domu po rodíčích, kdy jedna z dcer bydlí v 1 bytové jednotce.Další 2dcery se dohodly, že další bytovou jedn. pronajmou nebo prodají.Obě byt jedn. nejsou nezávislé.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou počítanou podle velikosti podílu. (§139 obč. zák.)Takže dvě třetiny přehlasují tu jednu. Nicméně jde-li o důležitou změnu společné věci (což zřejmě jde), může přehlasovaný spoluvlastník žádat, aby rozhodl soud.

I tak ale bude mít dotyčná dcera nárok na 1/3 výnosu z pronájmu (ale to vlastně může být kompenzované tím, že užívá polovinu domu, i když vlastní jen 1/3, to záleží na dohodě) a případně i na náhradu škody nebo jiné újmy, která by jí pronájmem domu eventuálně vznikla.

Pokud byste chtěli svoje podíly prodat, má třetí dcera předkupní právo.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.