musak

Lze pronajmou k bydlení ateliér?

Můžu koupit byt,ale zjistil jsem,že je označen jako ateliér a v KN uveden jako nebyt.prostor.Můžu tento byt pronajmout známému na bydlení na smlouvou o bydlení?Nebo lze používat pouze k podnikání a jak je to s daňovou evidencí a DPH.Díky za rady.Karel

Odpovědi
Hlada

Trabant zůstane Trabantem bez ohledu na to, že ho někdo prodává jako Mercedes.
Ateliér je možné pronajmout jako ateliér. Proč to dělat jinak? Jestli v něm bude umělec přes noc, je jeho věc. Pokud není pronajímání předmětem podnikání, není potřeba vést daňovou evidenci. Je ale moudré vést přehled příjmů a vydání, protože většinou je to výhodnější, než paušál. Pokud není pronajímatel plátcem DPH, tak ji neplatí. V tom se pronajímání od ostatních příjmů neliší.

ivzez

Mám dojem, že podle NOZ ano.
Ale doporučuji si to ještě ověřit.