Lze prodloužit platnost pasu, jehož platnost skončila v roce 2006?

Mám jej zahodit, či …?

Nejlepší odpověď
klumprt

Pasy se neprodlužují. Pas bys správně měl vrátit na úřad, který jej vydal. Nebo si ho nech na památku, zejména pokud v něm máš zajímavá razítka nebo víza. Pokud ho zahodíš, tak doporučuju ho znehodnotit tak, aby ho nikdo nemohl použít (pozměněním údajů) nebo poznat, že byl tvůj.
Doplňuji:
Aby bylo jasno: Zákonná povinnost je pas odevzdat. V praxi, pokud si ho držitel nechá, nebo zlikviduje, tak ho úřad popotahovat sám od sebe nebude. Leda by na sebe hloupě upozornil tím, že se s ním bude někde prokazovat.

Děda Louda

Píšeš, že platnost pasu skončila v r. 2006. Je tedy neplatný a ty můžeš prodloužit jedině jeho neplatnost.

marci1

Pasy se neprodlužují. Pas by se měl odevzdat, jinak může hrozit pokuta až 10 tisíc Kč. Většinou se však řeší pokutou 100, 200 či domluvou.
Pas by se měl vrátit, může být uložena pokuta až 10 tisíc Kč ( většinou 100,200 Kč nebo domluvou ).
Cituji : "Jak to tedy opravdu je? Podle zákona o cestovních dokladech opravdu každý musí odevzdat neplatný cestovní pas bez zbytečného odkladu. A skutečně za nedoručení hrozí pokuta až do výše 10 tisíc korun. Přesná částka je pak na uvážení každého správního orgánu.

„Porušení povinnosti odevzdat neplatný cestovní pas se považuje za méně závažný přestupek, za který se zpravidla ukládá pokuta 100, popřípadě 200 korun, nebo který se řeší domluvou,“ uvedl na dotaz TN.cz Josef Holek z tiskového odboru ministerstva vnitra."

http://tn.nova­.cz/clanek/zpra­vy/na-vasi-strane/pokuta-za-nevraceny-neplatny-pas-10-tisic-kc-jak-je-to-doopravdy.html

klumprt

Podle mě to úřady v praxi z vlastní iniciativy řešit nebudou. Pokud budu mít starý pas doma v šuflíku, tak mě nikdo popotahovat nebude. Kdybych se starým pasem někde prokazoval nebo na něj dokonce chtěl cestovat, úřad to zjistí, pas mi sebere a dá mi pokutu.
Čili tím, že si ho může držitel nechat, jsem měl na mysli, že pokud ho bude mít schovaný doma jako relikvii, tak po něm nikdo nepůjde. Takových pasů jsou podle mě mezi lidmi přinejmenším desetitisíce.