JájsemRaibek

Lze přijímat rozhlasové stanice na rádiopříjmači na moři, daleko od pevniny?

Mohu si na lodi daleko od pevniny pustit rádio (klasický rádiopříjímač např. do 108 MHz) a poslouchat třeba písničky? Nebo jsou rozhlasové vlny nějak vzdálenostně omezeny?
Daleko od pevniny mám na mysli např. v tichém oceánu, tisíce kilometrů od pevniny.

Nejlepší odpověď
gecco

…„tisíce kilometrů od pevniny“… pozemní vysílání v rozumné kvalitě (aby to běžné rádio zpracovalo) nechytíš…
VKV (klasické FM) tak daleko nedosáhne a na dlouhých vlnách už se, pokud vím, nevysílá (ty dosáhly ´daleko´).

Další odpovědi
Drap

Lze, ale pouze tam, kam radiové vlny dosáhnou. Většinou jen VKV a záleží samozřejmě i na síle vysílače.

Mapel

Připadají v úvahu SV na 100%. KV se také nechá chytnout, ale opravdu nevím zda se na nich ještě vysílá. Dlouho jsem už klasické rádio neposlouchal.

mosoj

Na rozsah VKV ( do 108 MHz) zapomeň ( šíří se pouze přímočaře a Země je kulatá) , jak zpívá i Pepa Nos).. Na tisíce km to nespraví ani střední vlny (MW). Zbývají ty dlouhé vlny, ale nejvíce a určitě se používají krátké vlny (SW), které mají velký dosah, protože se odráží od ionosféry.

anonym

Nevím jak rock max,ale vojáky z Vietnamu bys nejspíš naladil.

annas

V pořádku. Je to otázka zjišťovací, takže nejjednodušší odpověď je ANO/NE. K tomu pak vysvětlení.