Neonka

Lze přes zimu umístit oleandr a durman do obytných chladných místností ?

Dostala jsem od sousedky oleandr a durman.
Sousedka mě upozornila, že nedoporučuje rostliny nechávat v místnostech, kde často býváme.
Vyrozuměla jsem, že dle jejího názoru tyto dvě rostliny uvolňují do vzduchu nějaké jedovaté výpary.
Mně se toto tvrzení nezdá pravdivé. Vím, že oleandr i durman jsou jedovaté rostliny např. na požití, ale že by bylo nevhodné pobývat v jejich blízkosti, o tom jsem ještě neslyšela.
Děkuji za vaše odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Oleandr i durman jsou opravdu jedovaté rostliny. Pěstovala jsem je obě, ale jeden rok mně durman zmrzl na zahradě, přišly dřív mrazy, než jsem ho stačila uklidit.

Oleandr i durman vyžadují přes zimu chladno, takže v obytné místnosti, v níž je tepleji, je jejich umístění nevhodné.

Při pobytu s květinami v místnosti se nemusíte jedovatosti bát. Ale po dotyku s nimi si dobře umýt ruce.

Z různých internetových zdrojů a vlastní zkušenosti.

Další odpovědi
Miroslavst

Já bych to spíš viděl jen jako bezpečnostní opatření před náhodnou konzumací:
Oleandr obecný (Nerium oleander) je dekorativní strom a jediný zástupce rodu oleandr (Nerium). Je charakteristický poměrně úzkými zelenými listy a různobarevnými květy (nejčastěji se jedná o růžovou, žlutou a bílou variantu).
Je považován za jednu z nejjedovatějších rostlin světa, neboť k usmrcení dospělého člověka stačí obvykle požít jen dva listy, u dítěte list jeden. Člověk se může otrávit dokonce i medem, který včely vyrobily z květů oleandru. Jeho jedovatost je způsobena glykosidy oleandrinem a neriinem, které působí přímo na srdce a zvyšují tonus srdeční svaloviny. Projevy otravy jsou podobné jako u jiných jedovatých rostlin – zvracení, průjem, horečka, třesavka, závratě, křeče, srdeční arytmie.

Durman obecný (Datura stramonium) je prudce jedovatá rostlina z čeledi lilkovitých. V současné době roste všude od tropů po mírné pásmo, jeho původní oblast výskytu nebyla spolehlivě určena (možná Severní Amerika, ale jsou i jiné možnosti). V ČR roste roztroušeně od nížin po podhůří. Horní hranice běžného výskytu je 450 m n. m., výjimečně se objevuje až do 800 m n. m.
Celá rostlina je jedovatá, obsahuje tropanové alkaloidy (0,2–0,6 %), především hyoscyamin a atropin. L-skopolamin, apoatropin, belladonin, nikotin, flavonolové glykosidy (rutin) a kumarin skopoletin.

Halucinogenní účinky durmanu byly známy jak ve Starém, tak v Novém světě. Zvyšuje dynamogenii, touhu po pohybu, sklon k nemotivovanému smíchu, zrakové, ale i sluchové a čichové halucinace. Halucinace jsou velmi pohyblivé, mnohotné, létání, ježdění a otáčení. Na rozdíl od psychedelik, která obvykle jen ukazují pozměněnou realitu, halucinace při durmanovém deliriu vytváří i neexistující vjemy, častý je například kontakt s neexistujícími nebo fyzicky vzdálenými lidmi. Intoxikovaný člověk může být značně agresivní.

hanulka11

Obojí pěstuji a nechávám přes zimu v garáži,/má okno/ protože chtějí mít zimní klid . Tento týden jsem je prvně zalila za celou zimu. hlavně je důležité neodstřihovat květenství která odkvetla, pak se květu honem nedočkáte. Já vždy z pilnosti když odkvetly, květenství odstřihla, ale pak jsem se dozvěděla, že to nemá a nyní mi kvetou každý rok opravdu bohatě.Takže v bytě jim dobře nebude, chtějí chladnou místnost s alespoň trochou světla.