gaba43

Lze přepsat majetek před smrtí na jednoho dědice a obejit tím druhého dědice?

Doplňuji:
Jedná se přesně o to, že maminka po mě chce, abych podepsala, že se vzdávám dědictví ve prospěch mého bratra a mých dvou synů, přesto že mám děti tři.S tím samozřejmě nesouhlasím,kvůli třetímu synovi,kterému je pouze osm let a nic by tedy nezdědil.Bylo mi řečeno,pokud nepodepíšu, tak byt dostane pouze můj bratr. může toto maminka udělat a můžu se nějak proti tomu bránit? Děkuji

Nejlepší odpověď
Funna

přepsat majetek před smrtí samozřejmě lze…pokud je to před smrtí, není to přepis na dědice, ale prostě jen dar a pak toto není předmětem dědictví, protože už to změnilo majitele…
Doplňuji:
ale pokud jsi měla na mysli sepsání závěti za života zůstavitele ve prospěch jednoho dědice a vydědění tak toho druhého, tak tohle není zase tak jednoduché, protože stále existuje pojem neopomenutelný dědic a vydědit neopominutelného dědice lze je jen v případě, že zůstavilteli neposkytl pomoc v nouzi, neprojevuje o něj opravdový zájem, byl odsouzen za trestný čin a nebo vede trvale nezřízený život…a pokud „vyděděnec“ bude protestovat a dokáže (což zase není takový problém), že nic z toho není pravda, tak je stále neopominutelným dědicem a vždy dostane svůj podíl, ať už je závěť napsána jakkoliv…

Další odpovědi
ivzez

Dokud maminka žije, nejste dědicem Vy ani Váš bratr.
Vaše maminka má právo nakládat se svým majetkem
podle svého uvážení. Rozhodne-li se darovat svůj byt
Vašemu bratrovi, není se čemu bránit.

gecco

Lze, ale pokud jde o dědice ze zákona, není to tak jednoduché (musíš mít relevantní důvod jej vydědit)…
S podrobnostmi se obrať na advokáta či notáře (budeš muset dodat spoustu informací)… A počítej s tím, že takto ´obejítý´ dědic se může o dědictví soudit – ať zbytečně nezpůsobíš ´rodinný´ rozkol)
😉
Doplňuji:
K Doplnění:
Maminka to udělat může (koneckonců – jde o její majetek, ne??).
Pokud takovou smlouvu podepíšeš, budou platit její ustanovení.
Pokud ji nepodepíšeš, můžeš, posléze, proti ustanovením v závěti podat žalobu.
___
Osobně bych se proti přání zůstavitele nestavěl (jak už jsem napsal – je to jeho/její majetek a jeho/její rozhodnutí → jeho/její svoboda*)…
😉
___
*) pokud by šlo o jeho/její svobodné – nikoli ´někým jiným´ vynucené, rozhodnutí

cukrar

gaba,
pokud to matka chce takto udělat, doporučuji ještě za života darovat jednomu dítěti.
Pokud to nechá do dědictví, ten druhý se bude dožadovat své poloviny. Vydědění je velice složitá věc. Závěť, kde bude dedij jen jeden neopomenutelný dedic, druhý nebude vůbec bude neplatná.

mandiice

Ano je to novace( pozdejsi zaved zrusuje tu prvni ) a druheho dedice muzete vydedit treba za nezajem k vasi osobe