Korelice

Lze pokutovat za kopírování částí webu?

Ahoj, rozjíždím eshop a u zboží mám mnoho vlastních grafických prvků a textů, které by mohly být zneužity konkurencí pro svou potřebu.
Chtěl bych se zeptat, zda mohu do OP – do článku „Copyright“ stanovit, že za kopírování textu mohu dožadovat finanční náhrady? Např. 10.000 Kč, příp. méně?

Děkuji moc
Doplňuji:
A pokud by šlo o „poplatek za narušení autorského práva“ …?

Odpovědi
Michal Kole

Ty nemůžeš nikomu dávat pokuty.

To můžou jen úřady a policie a soudy.

Třeba e-shopy mají v podmínkách pokuty za nepřevzetí zásilek a po právní stránce je to taky sporná věc. Hlavně její výše. Je pravda, že e-shop s nepřevzetím nějaký finanční náklady mají, ale zase nemůžou účtovat moc.

Smlouva která není v souladu se zákony je neplatná.

postcd

Jak říká Michal.
Můžeš lidi postrašit a nebo upozornit že si to nepřeješ. Ale ať už tam copyright máš nebo nemáš tak to kopírování můžeš postihovat a dožadovat se finančního odškodnění přes právníka. Nejjednodušší bývá požádat dotyčného aby to z webu stáhnul že si to nepřeješ.