mojitek

lze odečíst ojeté zakoupené vozidlo z daňí?

Zdravím vás. Mám dotaz . kamarádka se chystá že bude podnikat a chce k tomu pořídit nějaké vozidlo. Nové lze odečíst z daní,ale jak to je s ojetým?Taky to lze odečíst?Díky předem za odpověď.
Doplňuji:
No já to pochopil,neboj. A to že jsem -tamto- napsal tak jsem myslel že zákonitě pochopíš že já to pochopil že to tedy jde 🙂 … ovšem když do toho vůbec nevidím tak proč bych si měl myslet že to nutně musí jít? Zákony se tady mění každou chvíly tak jsem si nebyl jistý,proto jsem se ptal,milý Syde.

Nejlepší odpověď
mosoj

Z daní se nic neodečítá. Pořizovací cena se odepisuje do nákladů proti tržbám.
Způsob odepisování ojetého vozidla určuje pořizovací cena. Pokud bude pořizovací cena ojetého automobilu do 40 000 Kč , odepisuje se jednorázově při pořízení. Pokud bude jeho cena větší jak 40 000 Kč odepisuje se postupně 5 let. Tedy každý rok 1/5 přizovací ceny.
Doplňuji:
Možná že odpisový klíč je mírně odlišný než 1/5. Nejsem si nyní jistý zda se první rok nemůže odepsat více. Ale těch 5 let to je určitě.

Další odpovědi
Hlada

Na tom, jestli je ojeté nebo nové nezáleží. Rozhodnutí, zda dát nebo nedát auto do obchodního majetku, je potřeba dobře zvážit. Starší auto bývá výhodnější mít jako soukromé a uplatňovat výdaje na kilometry podle vyhlášky.
Silniční daň je nutné platit z jakéhokoli auta, z kterého se uplatňují daňové výdaje.

Syd

Proč by to nemělo jít?
Doplňuji:
Rozumím tomu, že se ptáš, zda to jde. Předpokládala jsem ale že pochopiíš, že smyslem věty „Proč by to nešlo?“, je : „Jistěže to jde a zajímalo by mě, jak jsi přišel na takovou hloupost, jako že by to nešlo.“

baghira

Ano – na druhou stranu za vozidlo používané pro podnikání se platí silniční daň.

Petrovskalui

Máte prosím někdo zkušenosti i s kupováním ojetého auta ze zahraničí? Opravdu se to tolik vyplatí nebo je lepší spíše vybírat ojeté auto u nás? Co myslíte?

mojitek

Syde,ale já netvrdím -že to nejde-.Ptám se jestli to jde .-)

mojitek

jj,takhle jsem to myslel.Díky moc za odpovědi 😉