Dan007

Lze od 15 let věku přijímat peníze za tvorbu videí či dokumentů?

Ahoj. Je mi 15 let a mým velkým koníčkem je tvorba různých videí či dokumentů a zajímalo by mě jestli od 15ti let je možné určitou částku si za práci (videotvorbu) vybírat. Mám lidí, kteří si třeba u mě objednají vytvořit video nebo dokument a mě by zajímalo, jestli si legálně mohu nějakou určitou částku za to nechat zaplatit. Děkuji za odpovědi

Odpovědi
Mravenec

Zákon říká, že soustavná či opakovaná výdělečná činnost je podnikání, pro které musíš mít oprávnění – ŽL.

led

V osobitých prípadoch mladistvého zastupuje jeho zákonný zástupca.
"Pracovní smlouvu může nově uzavřít jen osoba, která dokončila povinnou školní docházku a bylo jí aspoň 15 let. Pokud ale zaměstnanci není 16 let, může zákonný zástupce bez vědomí dotyčného mladistvého rozvázat jeho pracovní smlouvu.

Zároveň platí, že i člověk mladší 18 let může od ledna začít podnikat. Aby však získal živnostenský list, musí získat souhlas rodičů a následně
i soudu. Platí to pro věkovou kategorii 16 až 18 let. V praxi by to mohli použít teenageři, kteří se ještě při studiu chtějí živit třeba programováním
a podobně."
Zdroj: http://www.de­nik.cz/ekonomi­ka/novy-obcansky-zakonik-pracovni-smlouvy-museji-byt-citelne-povinne-20131218.html
"Práce mladistvých (fyzické osoby 15–18 let)
Zaměstnavatelé smějí zaměstnávat mladistvé (od 16 do 18 let věku) pouze pracemi, které jsou přiměřené jejich fyzickému a rozumovému rozvoji, a poskytují jim při práci zvýšenou péči (§ 244 Zákoníku práce).

Zákaz práce fyzických osob do 15 let
Práce fyzických osob ve věku do 15 let nebo starších 15 let do skončení povinné školní docházky je zakázána. Tyto osoby mohou vykonávat jen uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost za podmínek stanovených zákonem č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů § 243–247
Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti (Část 6. – výkon umělecké, kulturní, sportovní nebo reklamní činnosti dítěte)
Zákon č. 436/2004 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o zaměstnanosti"
http://www.nic­m.cz/pracovni-podminky-mladistvych

Tw!st

Pokud to děláš za účelem zisku, musíš si to danit a vést na živnostenský list, který lze zařídit až od 18 let.