Lze obnovit vyživovací povinnost, za jakých podmínek?

Dítě dokončí SŠ, práci nemá, je na ÚP a po 1/2 roce je na tzv. dávkách. Po roce nastoupí na VŠ, prezenční studium.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Dnes platí takovýto právní výklad:
Dítě si povinen živit, pokud není schopné se živit samo, je jedno kolik mu je let. Takže např. I kdy ve 30letech dítě přijde o práci a není ženaté/vdané, tak máš vyživovací povinnost. To znamená dítě si požádá o dávky hmotné nouze a pokud ho sociální pracovnice vyzve, aby žádalo výživné soudně po rodičích, tak to bude muset udělat, jinak mu ty dávky hmotné nouze vezmou.
Dokonce jsi povinen platit výživné i na vnuky, pokud to nebude schopno platit tvoje dítě.
Zní to celé divně, ale je to tak. Naštěstí se nezměnil zákon jen právní výklad, a spousta sociálních pracovnic pořád funguje podle toho starého.

Další odpovědi
pusinka50

Pakliže tvé dítě, i s přerušením studia, začne znovu studovat bez příjmů ze zaměstnání, jsi povinen znovu hradit alimenty a to až do doby, do které bude studovat, max. však do 26 let jeho věku

ivzez

Hranice 26 let se vztahuje k běžnému studiu.
Pokud bude dítě pokračovat v doktorandském studiu,
posouvá se hranice na 28 let.