horke-kakao

Lze neplatit zdravotní pojištění?

Ahoj. Lze neplatit zdravotní pojištění? Nechápu proč mám platit 12 měsíců, když chodím k doktorovi častěji jednou za pár let nebo maximálně 2× ročně. Využívám vlastně preventivně pouze zubaře/gynekologii. Jsem schopná si to vybavit třeba v jednom měsíci a dalších xy měsíců vůbec pojištění nepotřebuju. Byla jsem na pracáku, jelikož pracuju spíš na dohody a teď už na něm nejsem, ale zároveň nejsem ani nikde na HPP, ani nejsem OSVČ. Pochopila jsem že pokud mám VZP tak si musím teda platby zařídit u VZP, jenže mně došlo že já to zdravotnictví fakt využívám hodně zřídka. Je nějaká možnost zrušit pojištění u VZP a tím pádem neplatit nic? Klidně budu platit jen u doktora, když ho budu zrovna potřebovat, a řekla bych že budu i pro stát o dost levnější.
Doplňuji:
Jenom chci doplnit že se mi už 10 let nic nestalo ani nesportuju nějak tak aby se mi něco mělo stát. Ani nechodím na žádné operace a dávám si pozor. A vážně to zdravotnictví využívám minimálně a nemocná jsem maximálně jednou do roka,.. a vystačím si s lékama z lékárny.

U zubaře platím několik tisíc i když pojištěná jsem. Takže proč mám platit nějaké částky měsíčně??? Nejde to nějak pozastavit, a využívat třeba vždy na ty maximálně dva měsíce v roce??

Nejlepší odpověď
mosoj

Jsi povinná ho platit.
To bych tě chtěl vidět jak budeš platit u doktora. Nemáš ponětí o cenách.
Když budeš potřebovat operaci. Kdo ji bude platit.
Státu nic neplatíš. Platíš do solidárního systému z kterého se financuje zdravotní péče pro všechny. Zaplať pán bůh že to tak je.
Doplňuji:
Zdravotní pojištění je povinné. Se všemi následky neplacení. Včetně exekuce.

Další odpovědi
anonym

Nemusíš platit, ale v případě, že se ti stane nehoda, postihne vážná choroba, zaplať si léčení sama. Víš co je solidarita ?
Doplňuji:
Tak zítra si dej bacha na ulici, na přechodu…

pusinka50

Vyhnout se platbě zdravotního pojištění ze zákona nelze. Každý občan musí být pojištěn u některé ze zdravotních pojišťoven. Ani „pozastavit“ pojištění nelze. Když nebudeš platit, zdravotní pojišťovna tě časem „vyhmátne“ a pošle ti složenku k proplacení nejen dlužné částky, ale i poměrně vysokého penále z nezaplacené částky.
To už tak v životě chodí, že jeden člověk marodí víc než druhý, který nemarodí skoro vůbec. Oni ty nemoci ale s přibývajícím věkem většinou přijdou na každého.

Awe

To co budeš platit měsíčně je „směšná“ částka.Ale když se ti stane něco závažnějšího budeš platit 300 000?

Mapel

Platit zdravotní pojištění je ze zákona. Takže musíš.
K tvé argumentaci mohu jen říci, že je krátkozraká. Pokud se zavážeš, že v 50 letech zemřeš, tak je to pochopitelné. Zdravotní náklady na tebe jsou fakt malé a nevyčerpáš co zaplatíš. Pak ti začnou přibývat problémy, půjdeš do d§chodu a minmálním příjmem a zdravotnictví bude využívat v plné míře. A to si budeš schopna platit? Každý z důchodců si stěžuje, že nemá ani na léky a co potom na platbu léčení. S přibývajícím věkem jsou postupně lékařské zákroky zdarma – platí je zdravotní pojišťovna.

Pepa25

Pochopil jsem, že jste žena. Víte, co stojí všechna těhotenská vyšetření a nedejbože „obyčejný“ císařský porad? Pokud jste ještě děti neměla, tak to berete tak, že si to předplácíte …
Pravidlěně vyjíždím účet ze ZP na celou rodinu a u mě osobně je to klidně tak, že za rok odvedu 20× víc, než dostanu na péči vč. kapitačních plateb. Pak ale bylo naše dítě měsíc na JIPce a 10 let mého placení bylo pryč …

zjentek

nic jim neplať ..zaplať si zdrav.poj. v zemi, kde jedno z těch komfortních stojí cirka 1.000kč/rok (různý takový země jsou v africe a asii) a na svý pojišťovně vyplň prohlášení o dlouhodobém pobytu v zahraničí. To je vše. Ovšem pak tady k doktorovi fakt nemůžeš.
No a když se pak „vrátíš“ do vlasti (třeba za 15let), doložíš jim zpětně to pojištění z tý země, kdes to platila.
Tak zlom vaz a cenné rady nedávej, ale prodávej

lota

Nelze neplatit, je na to zákon: http://zakony­.centrum.cz/za­kon-o-verejnem-zdravotnim-pojisteni