Maryjanek

Lze nemít adresu trvalého bydliště?

Zdravím, v současné době řešim změnu tr. bydliště. V této souvislosti mne napadlo jestli zákon umožnuje trvalé bydliště nemít. Na webu jsem našel článek s touhle tématikou,ale je z roku 2011. No zajímalo by mne jestli to teda lze, a jestli s tím někdo má zkušenosti. http://www.we­blog.rider.cz/ar­ticles/263-uredne-bezdomovcem-trvale-bydliste-proc-ho-mit-a-proc-ne

Díky za názory 🙂

Nejlepší odpověď
marci1

Citace z vyjádření právníka :
„Snad největším mýtem, který kolem TP panuje, je domněnka, že každý musí mít trvalý pobyt. Bohužel tento názor zastává i hojný počet úředníků, kteří se pohybují pouze v intencích „černého na bílém“ a odmítají připustit skutečnost, že by někdo existoval bez trvalého pobytu.
Pokud budeme vycházet z § 10 odst. 12 zákona o evidenci obyvatel, musíme k závěru, že trvalý pobyt není povinností, zákonitě dojít:
„Občan v případě, že se rozhodl ukončit trvalý pobyt na území České republiky, sdělí tuto skutečnost písemně ohlašovně podle místa trvalého pobytu. Sdělení v listinné podobě musí obsahovat úředně ověřený podpis občana…“
Tedy z uvedeného zcela jasně plyne, že pokud se rozhodnete, z jakéhokoliv důvodu, který nemusíte úřadu sdělovat, svůj TP ukončit úplně, stačí tuto skutečnost ohlašovně, kde svůj TP máte, sdělit a připojit úředně ověřený podpis.
Jaké skutečnosti pak plynou ze zrušení TP už je věc druhá. Právní předpisy totiž upravují desítky, možná stovky práv (povinností), které jsou s existencí TP spojené. Pro představu jsou to veškeré dávky státní sociální podpory (přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné), nárok na invalidní důchod, právo volit a být volen, právo adopce dítěte, uzavřít sňatek atd.“
http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/componen­t/content/arti­cle/15571-trvale-bydliste-trvaly-pobyt-zmena-odhlaseni-zruseni-informace.html#e­xistuje-povinnost-mit-trvaly-pobyt-trvale-bydliste

Další odpovědi
AJICEK

nelze už kojenec co se narodi ma trvalé bydliště-jeto formalita která nemá smysl,protože hromada lidí má tr.bydliště a vubec tam není.např městský úřad…

honza19hk

můžeš mít adresu na magistrátě,tak jako to mají bezdomovci.

devitkac

Přesně tak, trvalé bydliště nelze nemít. Jak píše honza19hk – ti, kteří nemají kde bydlet mají trvalé bydliště hlášené buď na magistrátě nebo městském úřadě. Jen tak pro zajímavost, nedávno jsem zjistil, že si v Praze a Litvínově si lze zařídit trvalé bydliště „uměle.“ Jde to přes tuto stránku: https://www.muj-trvaly-pobyt.cz/ Podle toho, co tam píší je to hlavně kvůli parkování a školkám.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.