Avatar uživatele
Maryjanek

Lze nemít adresu trvalého bydliště?

Zdravím, v současné době řešim změnu tr. bydliště. V této souvislosti mne napadlo jestli zákon umožnuje trvalé bydliště nemít. Na webu jsem našel článek s touhle tématikou,ale je z roku 2011. No zajímalo by mne jestli to teda lze, a jestli s tím někdo má zkušenosti. http://www.we­blog.rider.cz/ar­ticles/263-uredne-bezdomovcem-trvale-bydliste-proc-ho-mit-a-proc-ne

Díky za názory 🙂

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? huxa, anonym, marci1 před 3684 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Odpoveď byla označena jako užitečná

Citace z vyjádření právníka :
„Snad největším mýtem, který kolem TP panuje, je domněnka, že každý musí mít trvalý pobyt. Bohužel tento názor zastává i hojný počet úředníků, kteří se pohybují pouze v intencích „černého na bílém“ a odmítají připustit skutečnost, že by někdo existoval bez trvalého pobytu.
Pokud budeme vycházet z § 10 odst. 12 zákona o evidenci obyvatel, musíme k závěru, že trvalý pobyt není povinností, zákonitě dojít:
„Občan v případě, že se rozhodl ukončit trvalý pobyt na území České republiky, sdělí tuto skutečnost písemně ohlašovně podle místa trvalého pobytu. Sdělení v listinné podobě musí obsahovat úředně ověřený podpis občana…“
Tedy z uvedeného zcela jasně plyne, že pokud se rozhodnete, z jakéhokoliv důvodu, který nemusíte úřadu sdělovat, svůj TP ukončit úplně, stačí tuto skutečnost ohlašovně, kde svůj TP máte, sdělit a připojit úředně ověřený podpis.
Jaké skutečnosti pak plynou ze zrušení TP už je věc druhá. Právní předpisy totiž upravují desítky, možná stovky práv (povinností), které jsou s existencí TP spojené. Pro představu jsou to veškeré dávky státní sociální podpory (přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné), nárok na invalidní důchod, právo volit a být volen, právo adopce dítěte, uzavřít sňatek atd.“
http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/componen­t/content/arti­cle/15571-trvale-bydliste-trvaly-pobyt-zmena-odhlaseni-zruseni-informace.html#e­xistuje-povinnost-mit-trvaly-pobyt-trvale-bydliste

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Maryjanek Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
AJICEK

nelze už kojenec co se narodi ma trvalé bydliště-jeto formalita která nemá smysl,protože hromada lidí má tr.bydliště a vubec tam není.např městský úřad…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
honza19hk

můžeš mít adresu na magistrátě,tak jako to mají bezdomovci.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
devitkac

Přesně tak, trvalé bydliště nelze nemít. Jak píše honza19hk – ti, kteří nemají kde bydlet mají trvalé bydliště hlášené buď na magistrátě nebo městském úřadě. Jen tak pro zajímavost, nedávno jsem zjistil, že si v Praze a Litvínově si lze zařídit trvalé bydliště „uměle.“ Jde to přes tuto stránku: https://www.muj-trvaly-pobyt.cz/ Podle toho, co tam píší je to hlavně kvůli parkování a školkám.

před 1723 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

před 2006 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek