huxa

Lze nějak, třeba pomocí rozjímání, odbourat pocit únavy?

Když se na to člověk podívá-zásob energie má až až a vystačila by mu na několik týdnů normálního žití, svaly se určitě také naprosto neunaví za jeden běžný den a ani jiný orgán, takže proč by člověk potřeboval spát a odpočívat, když to teoreticky nepotřebuje? Šlo by tedy nějak odbourat tady tuto potřebu a tak lidskou práci zefektivnit? :)

Nejlepší odpověď
badisko

spat musis tak jako tak …:D svaly a telo jak vis pohani mozek a ten potrebuje vypnout …Tedy ne vypnout doslova ..vypnout telesne funkce aby mohl efektivneji fungovat …pokud myslis meditaci tak meditace je nevim z jakeho duvodu obestrena tajemnem a zbytecne vzdyt se pouze jedna o stav urovne mozkovych vln ..treba technika zmenenych stavu vedomi to rozdeluje takto ..

Uroven
beta 15–18 ciklu za vterinu …clovek je normalni bdi dobra uroven pro studium ..konverzaci ..clovek si plne uvedomuje fizicke pocity a telesne potreby …

Uroven
Alfa 8–12 ciklu za vterinu ..lehka az stredni meditace ..denni sneni ..cilevedoma koncentrace ..ospalost ..mirne rizena meditace ..ospalost .cteni sledovani televize ..jak vidiz tak uz u cteni a sledovani nevedomky neditujes …:D

Theta 4–6 ciklu za vterinu ..Hluboka meditace stredni az hluboky spanek ..slozita rizena meditace …taky lehke bezvedomi ..clovek se spatne s tohoto stavu probira znas to a zazivas to kazde rano …

Delta 0,5–2,5 ciklu za sekundu ..velmi hluboky spanek ..koma nebo hluboke bezvedomi ..zazitky blizke smrti ..anestezie pred operaci ..v tomhle stavu si clovek neuvedomuje fizicke pocity a potreby ..procitani z teto urovne muze byt velice obtizne nekdu az nemozne …

takze do stavu Theta se muzes dostat rizene ..ale nebudes jeste spat a pouze meditovat ..dale uz ne ..jenze mozek ti bude stejne pracovat tak jako tak takze v meditaci by jsi mohl nejakejch par dni byt bez spanku ale ne nafurt …a energii ziskavas z jidla :D jenomze tve telo pracuje ikdyz spis takze se energie stejne sporebuje a tedy nejde nijak ulozit do foroty …

Další odpovědi
arygnoc

áno.
ideálne je rozjímanie v spánku.
Oddych nepotrebuje ani tak telo, ako mozog. Spotrebováva totiž až 25% prísunu kyslíka a nárazovo až 80% sacharidov.
Spánok je ochrana pred „prehriatím“ mozgu a jeho potreba regenerácie je avizovaná práve únavou.
Ani v spánku sa mozog „nevypína“, organizmus je „stand by“.
Regeneráciou v spánku sa mozog optimalizuje pre optimálny výkon počas bdenia, aby podal efektívny výkon.

Dodatok:
predĺžením akejkoľvek činnosti na úkor spánku neznamená, že ju zefektívnime (svoje o tom vedia flákači v práci, že).
Činnosť zefektívnime racionálnym využitím času počas bdenia.

marci1

Rozjímání, meditace je určitě dobrý způsob odpočinku. Spánek naše tělo potřebuje pravidelně. Na zvířatech se dělali pokusy, jak dlouho přežijí beze spánku a zemřely po 15 dnech. Orgány se musí regenerovat. Jinak nám hrozí migrény, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, infarkt, trávicí potíže, snížení imunity a schopnost soustředění. Dnes už třeba i mladí sportovci umírají na infarkt myokardu. Tělo musí vynakládat velké fyzické i psychické úsilí a k tomu dnešní hektická doba, tělo to pak už nezvládne. Je čas práce a čas odpočinku.

Zdroj: http://www.mo­dernizena.com/zi­votni-styl/zdravi/proc-je-dulezite-odpocivat/

anonym

Huxo, klidně si zajdi zarozjímat, popřemýšlej o tom a potom hybaj do postele a užívej si lahodného odpočinku. Každou chvíli si tu stěžuješ na zdravotní potíže. Tvůj organizmus tím pádem potřebuje také více odpočinku.
Abys mohl další den bez potíží fungovat, potřebuješ osvěžující hluboký spánek. Ono se to sice dá nějaký čas šidit, ale tvé tělo s tebou jednoho dne bez diskusí zúčtuje. Kde jsi co zanedbával, tam se ozvou problémy nejdříve. Je sice platné heslo, že tělo má jít do hrobu zhuntované. Otázkou ale je, kdy to bude.

arygnoc

co na to Jan Tleskač:
skutečně, meditační úrovně mají cikly.
Reálně měřitelné veličiny měříme v cyklech.