morava00

Lze na zbořeništi postavit rodinný dům?

Dobrý den. Máme zájem s přítelem koupit pozemek, který se bude dražit (exekuce). Jedná se o zarostlý pozemek se studnou, který se nachází ve vesnici, která je připojena k většímu městu. Na pozemku jsme neviděli žádnou suť či základovou desku nějakého objektu, není však vyloučeno, že kdy se kopne, tak tam něco nebude. V katastru nemovitostí je pozemek veden jako zastavěná plocha a nádvoří – využití pozemku je vedeno jako zbořeniště. V územním plánu obce je plocha vedena jako veřejné prostranství – veřejná zeleň. Otázkou je, zda se tento pozemek lze využít jako stavební parcela pro stavbu rodinného domu nebo ne? Nebude zapotřebí žádat stavební úřad o změnu, aby byl pozemek veden jako stavební parcela? Nebo jaký je postup?

Před koupí, bychom si toto rádi ověřili. Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Já myslím, že by bylo rozumnější ptát se na příslušném obecním úřadě, protože jenom ten o tom rozhoduje, resp. poskytne relevantní info.

Drap

Pokud je pozemek veden jako zastavěná plocha s rodinným domem, mělo by stačit postavit nový dům jako rekonstrukci toho starého. Záleží na stavebním úřadě. Každý se chová jinak, ale neměl by to být problém.
Jeden můj známý, dělal takto rekonstrukci, kde z původní stavby zbylo cca 2 m2
původního sklepa.

Mc Merkurion

jak říká Drap, je-li veden pozemek jako zastavěná plocha, lze na něm stavět bez problémů > osobně bych viděl průšvih v tomto: „veřejné prostranství – veřejná zeleň“ …

honza19hk

samozřejmě,barák musí mít stejně základy a bagr co to bude kopat si se sutí poradí. Tudíž v tom nevidím problém, je to bežná praxe něco zbourat odvozit a na místě postavit nový.

Důležité je co je v územním plánu,pokud je tam zeleň bude se tomuset změnit na stavební plochu což nevím zda se jim bude chtít a je dost zdlouhavé.

Nejlépe informace získáš na katastru a na OÚ dané obce na jejíž uzemí pozemek leží.