Avatar uživatele
Registrovaný

Lze mít novou dohodu o provedení práce u stejný firmy?

Jsem studentka, takže bych nerada platila zdravotní a sociální. Bohužel mi skončila smouva a dohoda o pracovní činnosti, aby mi posílali do 2 500 měsíčně a tedy nic nepatila, za prvé nepokraje všechno, co si vyděám a hlavně to v mé práci nějak neznají :D :D :D - prosím neřešte to. Mluvím o tom pořád, ale koukají na mě jak na blbce.

Zajímá mě zda bych mohla si u nich udělat novou dohodu o provení práce pokud změní jméno zaměstavatele. Jelikož se jedná o firmu s vícero pobočkami, myslím tím např:

Práce v Kauflandu
Můžu během jednoho roku u nich pracovat jak 300 hodin v Plzni tak poté dalších 300 hodin v Praze?

Nebo musí se zaměstnavatel změnit úplně, tedy i firma?

Ted mě ještě napadá - šlo by udělat dalších dohodu o provení práce pokud změní náplň mojí práce?

Děkuji moc za odpovědi a zároveň prosím o podložené informace, které bych mohla pak uvést.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

1. DPP je omezena 300 hodin/rok u jednoho zaměstnavatele (na pobočce nezáleží), tedy kauf Praha a Plzeň ´jedno jsou´
2. je jedno, jakou práci (nebo na jaké pozici) pracuješ - zaměstnavatel je týž
3. ale klidně můžeš odpracovat 300 hodin ročně v Kauflandu, dalších 300 v Aholdu, dalších 300 v Globusu, dalších 300 v Lidlu...
;-)
Tyto informace jsou pdloženy Zákoníkem práce ( http://zakonik-prace.cz ), §75...
;-)
__________
A neříkej mi, že tyto informace personalista/ka Kuafu nezná...
:-D

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Podložené informace? Nastuduj si zákoník práce ( http://www.zakonyprolidi.cz/… )!

Na základě DPP můžeš pro jednoho zaměstnavatele odpracovat v jednom kalendářním roce odpracovat maximálně 300 hodin (bez ohledu na druh práce
či na různé pobočky). S jedním zaměstnavatelem můžeš postupně uzavřít více
DPP, ale součet odpracovaných hodin ze všech DPP nesmí překročit 300 hodin
v jednom kalendářním roce.

Mohl by ale jít souběh DPČ a DPP.

Vzhledem k tomu, že by DPČ podle mne nebyla ZMR, není nutné ji omezovat odměnou do 2.500 Kč měsíčně. Jako studentce by se ti zdravotní pojištění nedopočítávalo do minimální mzdy, odvádělo by se jen z dosažené odměny, sociální pojištění se nedopočítává nikdy.

DPP: http://www.zakonyprolidi.cz/…
DPČ: http://www.zakonyprolidi.cz/…
_________

Poznámka:

Z popisu situace nemám pocit, že by "to v tvé práci nějak neznali".
[Zaměstnáním malého rozsahu (ZMR) není automaticky každá DPČ
s odměnou do 2.500 Kč měsíčně. Budeš-li na DPČ pracovat delší
dobu/pravidelně, nepůjde podle mne o ZMR.]

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1814
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 389
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.