ratava

Lze líného člověka „odnaučit“ lenosti?

Nejlepší odpověď
Damiana

Ničemu, z čeho má skutečný požitek, člověka neodnaučíš. Je to stejné jako u alkoholiků, narkomanů a dalších závislých. Pokud to sám nebere jako svůj problém, nemá dùvod se měnit.
Jestli se jedná o „mládě“, evidentně je nutné začít hodně rychle pnoucí se proutek ohnout. Kapesné přiškrtit, přitvrdit v povinnostech, nějaký ten zákaz, stanovit pravidla a trvat na jejich dodržování.
Pokud se jedná o odrostlého tvora, prosté Netoleruji a Hni zadkem nebo padej! tě uchrání od budoucích problémů, které s lenochem a vyžírkou můžeš zaručeně očekávat.

Další odpovědi
dudu

Za našeho mládí byl nejúčinnějším prostředkem dlouhý bič a malý dvůr.

Andělé

Mám s takovým člověkem zkušenost a mohu potvrdit,že to opravdu nejde. Je to ošklivá vlastnost,na kterou jak píše Damiana,se musí co nejdříve a to nejlépe tak,jak napsal dudu.
S dospělým už nikdo nehne.

briketka10

mám zkušenost se synovcem je mu 20 a bohužel už se to odnaučit nedá !!

anonym

Přímo odnaučit zřejmě ne, ale jak píše Damiana – důsledně zamezit jakékoliv formě parazitování.
Naši předkové na to měli četná úsloví jako: „Bez práce nejsou koláče“, „Nouze naučila Dalibora housti“, „Život tě naučí“ (dnes spíše nesmlouvavé požadavky firem, kde by lenoch asi moc dlouho nepřežil) apod.

pizlicka

neodnaucis?nechci:-)jsem lina jako veš a skáču jako blecha:-)