Avatar uživatele
Zlatý

Lze doplatit zvýšení starobního důchodů zpětně?

Moje maminka je už 4 roky v řádném starobním důchodu, pobírá peníze, ale při tom i pracuje a odvádí soc. i zdrav.

Narazila jsem na tento článek a konkrétně mi jde o bod 10 http://www.novinky.cz/…

Nikdy o přepočítání nežádala, teď ji tam pošlu:-) Když doloží, že pracuje a požádá správu o přepočítání důchodu, bude si to moci nárokovat i zpětně, pokud ano za jakou dobu?

Pracuje celou dobu co je v důchodu, sice jen na zkrácený úvazek, ale v klasickém PP.


Vůbec se v důchodech nevyznám, tak budu ráda, pokud mi někdo k tomu něco napíšete:-) Předem dík:-)))

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

S účinností od 1. 1. 2014 dochází ke změně § 34 zákona o důchodové pojištění a pracující důchodce si může požádat o zvýšení starobního důchodu za každých 360 kalendářních dní výdělečné činnost vykonávané současně s pobíráním starobního důchodu. Od 1. ledna tedy již neplatí podmínka nepřetržitého trvání výdělečné činnosti po dobu dvou let nebo nutnost ukončení zaměstnání (popsáno dále v textu). Tato změna však neplatí retroaktivně, to znamená, že podle nových podmínek nebude možno žádat zpětně před 1. 1. 2014, ale až od 1. ledna 2014.
Podrobněji ve zdroji :

Zdroj: http://www.naseduchody.cz/clan ek_70-prepocet-duchodu-pracuji ciho-duchodce.html

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Po dvou letech práce vedle starobního důchodu lze požádat o zvýšení důchodu.
Za každý rok se zvyšuje procentová výměra o 0,4 %.
Zkrácený pracovní úvazek se bude přepočítávat na normální . Výpočet se bude počítat od začátku souběhu důchodu a prac. poměru. Zpětně to ale pravděpodobně nikdo doplácet nebude.

http://www.mesec.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

Lze vyplatit maximálně tři měsíce nazpět (http://www.zakonyprolidi.cz/…
§ 53 (3) a)


Avatar uživatele
Stříbrný

Zzzzz, do důchodů s výjimkou ČSSZ/OSSZ nikdo moc nevidí.
Tzn., že je nutné brát všechny informace, které v internetu najdete
(s výjimkou webu ČSSSZ) "s rezervou".

Obecně:
Důchody se doplácejí (pokud vím) až 5 let zpětně.
[Setapouch odkazuje na státní sociální podporu,
což je něco jiného než důchody.]

Podle poslední změny lze doplatit důchod pouze za dobu od 1. ledna 2014.
Ovšem za předchozí období by mělo být možné doplacení podle starší úpravy.

-------
Doporučte mamince zajít na místně příslušnou OSSZ.
Může se předem objednat k vedoucí pobočky,
od které se dozví nejvíce.

Na místě může podat žádost a protože se podepíše
před úředníkem OSSZ, nemusí nikde "lítat"
kvůli ověření podpisu.

Držím mamince palce
a dejte nám vědět, jak to dopadlo.
Doplňuji:
Oprava:
Odkaz na něco jiného dal Rigormotis, nikoliv Setapouch.
Omlouvám se.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

Kontakty na OSSZ: http://www.cssz.cz/…
Call–centrum pro důchodové pojištění: 257 062 860
Znáte-li jméno konkrétní/ho úřednice/úředníka,
můžete zkusit napsat na e-mail ve tvaru:
Jmeno.Prijmeni@cssz.cz
(vše malými písmeny, velká jsem použila kvůli lepší čitelnosti).

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.