Bramboura

Lze dnes ,,chytit'' nějakou rozhlasovou stanici na krátkých vlnách? :)

U kamaráda na půdě jsem si všiml rádia TESLA Largo.

http://teslara­dio.webgarden­.cz/rubriky/ra­dia-tesla/largo-516a

Říkal, že mi ho jednou daruje (a ta doba se přiblížila), tak mě napadlo, zdali ještě dnes lze na něm chytit nějakou stanici (podporuje Dlouhé, střední a krátké vlny (krátké v šesti okruzích)). Někdo totiž říká, že dnes stanice vysílají jen na VKV, tedy Velmi krátkých vlnách.

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
mosoj

Zcela určitě. Dlouhé vlny mají totiž nejdelší dosah vysílání, dá se říci že mezikontinentální.
To samé se dá říci o krátkých vlnách, jenom ten princip jejich dosahu je jiný. Krátké vlny se šíří na velké vzdálenosti odrazy od ionosféry. Slabinou tohoto šíření je nestabilita.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kr%C3%A1tk%C3%A9_vlny

Další odpovědi
Lamalam

Tak jsem na starém přijímači projela pásmo SW, teď přes den jsem chytila jenom slabé vysílání asi v rumunštině (13,88 MHz) a na 13,74 MHz o něco kvalitnější signál Radio France. Okolo 7 MHz tam někdo klofal morseovku. Zkusím to ještě večer nebo v noci.

Tak jsem to zkusila večer, na 5,10 MHz velmi kvalitní signál nějaké italské stanice, na 5,20 MHz stejně kvalitní francouzské vysílání, na 3,64 MHz kvalitní signál – dlouhé řady čísel v ruštině.

dubraro

Ano, na krátkých vlnách se stále vysílá.
Largo je pěkný sběratelský kus. Pokud se má normálně používat, bude možná potřebovat nějakou údržbu – nové elektronky, výměnu elektrolytických kondenzátorů…

MK44

Vysílání na VKV (FM) je samozřejmě nejkvalitnější, často i stereo. Nevýhodou je krátký dosah a to, že v hlubokých údolích některou stanici nemusíte naladit. VKV se šíří po přímce, tedy příjem vyžaduje (téměř) viditelnost vysílače.

I dlouhé, střední a krátké vlny jsou ještě v provozu, i když už to není jako ve dvacátém století.

Stanice na DV mají kratší dosah, ale lze je přijímat všude a celodenně. Chytíte na nich české vysílání a stanice hlavně ze střední Evropy. Signál stanic se však často překrývá a signál z větších dálek je „přehlušen“ bližšími vysílači.

Na SV (AM) je několik českých stanic. Signál z blízkých vysílačů je stabilní a nerušený. Večer chytnete i stanice z Evropy, ovšem v horší kvalitě.

KV mají nejdelší dosah. Odrážejí se od ionosféry a lze tak chytit signál i z druhé polokoule. Za studené války se zde odvíjel hlavní ideologický informační souboj mezi východním a západním blokem. Dneska se už moc nevyužívají. Poslech je velmi nekvalitní, závislý na meteorologické situaci, stavu ionosféry a slunečním záření. Signál je nestabilní, ztrácí se a zesiluje. Nejlépe se loví stanice večer a v noci. Dnes KV používá hlavně Vatikán, Čína a podobní propagandisté pro vysílání do zahraničí v různých jazycích. Chytíte i mimoevropské vysílače. Dříve zde fungovaly dálnopisy. Dneska snad ještě radioamatéři. Funkci KV dnes přebírá Internet.

Pozn. AM – amplitudová modulace se používá jak na DV, SV i KV. Tato zkratka se však na „moderních“ přijímačím používá jako synonymum pouze pro SV.