Avatar uživatele
Bramboura

Lze dnes ,,chytit'' nějakou rozhlasovou stanici na krátkých vlnách? :)

U kamaráda na půdě jsem si všiml rádia TESLA Largo.

http://teslara­dio.webgarden­.cz/rubriky/ra­dia-tesla/largo-516a

Říkal, že mi ho jednou daruje (a ta doba se přiblížila), tak mě napadlo, zdali ještě dnes lze na něm chytit nějakou stanici (podporuje Dlouhé, střední a krátké vlny (krátké v šesti okruzích)). Někdo totiž říká, že dnes stanice vysílají jen na VKV, tedy Velmi krátkých vlnách.

Děkuji za odpovědi.

Zajímavá 0 před 2760 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Zcela určitě. Dlouhé vlny mají totiž nejdelší dosah vysílání, dá se říci že mezikontinentální.
To samé se dá říci o krátkých vlnách, jenom ten princip jejich dosahu je jiný. Krátké vlny se šíří na velké vzdálenosti odrazy od ionosféry. Slabinou tohoto šíření je nestabilita.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kr%C3%A1tk%C3%A9_vlny

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Tak jsem na starém přijímači projela pásmo SW, teď přes den jsem chytila jenom slabé vysílání asi v rumunštině (13,88 MHz) a na 13,74 MHz o něco kvalitnější signál Radio France. Okolo 7 MHz tam někdo klofal morseovku. Zkusím to ještě večer nebo v noci.

Tak jsem to zkusila večer, na 5,10 MHz velmi kvalitní signál nějaké italské stanice, na 5,20 MHz stejně kvalitní francouzské vysílání, na 3,64 MHz kvalitní signál – dlouhé řady čísel v ruštině.

Upravil/a: Lamalam

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dubraro

Ano, na krátkých vlnách se stále vysílá.
Largo je pěkný sběratelský kus. Pokud se má normálně používat, bude možná potřebovat nějakou údržbu – nové elektronky, výměnu elektrolytických kondenzátorů…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MK44

Vysílání na VKV (FM) je samozřejmě nejkvalitnější, často i stereo. Nevýhodou je krátký dosah a to, že v hlubokých údolích některou stanici nemusíte naladit. VKV se šíří po přímce, tedy příjem vyžaduje (téměř) viditelnost vysílače.

I dlouhé, střední a krátké vlny jsou ještě v provozu, i když už to není jako ve dvacátém století.

Stanice na DV mají kratší dosah, ale lze je přijímat všude a celodenně. Chytíte na nich české vysílání a stanice hlavně ze střední Evropy. Signál stanic se však často překrývá a signál z větších dálek je „přehlušen“ bližšími vysílači.

Na SV (AM) je několik českých stanic. Signál z blízkých vysílačů je stabilní a nerušený. Večer chytnete i stanice z Evropy, ovšem v horší kvalitě.

KV mají nejdelší dosah. Odrážejí se od ionosféry a lze tak chytit signál i z druhé polokoule. Za studené války se zde odvíjel hlavní ideologický informační souboj mezi východním a západním blokem. Dneska se už moc nevyužívají. Poslech je velmi nekvalitní, závislý na meteorologické situaci, stavu ionosféry a slunečním záření. Signál je nestabilní, ztrácí se a zesiluje. Nejlépe se loví stanice večer a v noci. Dnes KV používá hlavně Vatikán, Čína a podobní propagandisté pro vysílání do zahraničí v různých jazycích. Chytíte i mimoevropské vysílače. Dříve zde fungovaly dálnopisy. Dneska snad ještě radioamatéři. Funkci KV dnes přebírá Internet.

Pozn. AM – amplitudová modulace se používá jak na DV, SV i KV. Tato zkratka se však na „moderních“ přijímačím používá jako synonymum pouze pro SV.

Upravil/a: MK44

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika