petra15

Lpite na konvencich? Je vam to dulezite?

Jako zasnuby, svatba, pohreb…

Nejlepší odpověď
Pavlas

Berme v potaz dnešní „uspěchanou“ dobu. Dnes události jako jsou zásnuby nebo svatba ztrácejí význam, lidé se pořád ženou kupředu, rychle rychle, nechtějí být omezováni nebo zdržováni. Zde bych řekl záleží hodně na individuálním pohledu a osobním posouzení dané věci, za sebe můžu tvrdit, že například svatba je pro mě zcela nepodstatná. Naopak rozloučení se zemřelým blízkým by vždy v nějaké míře, ať už větší, či menší, mělo proběhnout, to mi připadá důstojné.

Další odpovědi
annas

Jde o určité společenské či rodinné zvyky, obřady, konvence. . Domnívám se, že některé je správné udržovat. .

Za zbytečné považuji zásnuby na rozdíl od minulosti, kdy zasnoubení umožňovalo ukazovat se partnerům společně na veřejnosti.

Svatba – bližší vztah, navázání kontaktů, jakýsi závazek do budoucnosti, i když někdy se nezdaří. Jiná otázka? Jaká svatební hostina – není nutná ve velkém rozsahu.

Narození dítěte – malé posezení pro nejbližší rodinu, třeba při vítání občánků. Křtiny přetrvávají zpravidla u věřících. Záleží na okolnostech.

Pohřeb – doprovodit zesnulého je poslední služba, kterou můžeme blízkému či známému prokázat. Tradice – pohřební hostina, vzpomínková slavnost, setkání pozůstalých po pohřbu. Pomáhá pozůstalým psychicky., určité uvolnění po stresu, předěl od úmrtí , nakročení do života atd.
Při vesnických pohřbech mně vadí, , když ještě pozůstalí neodešli od hrobu a muzikanti spustí pochod a kráčejí do místní hospody.

Drap

Nelpím, ale jsem spíše pro , aby se konvence ctily. Jsem od přírody konzervativní v mnoha ohledech.

anonym

😁
Jak na kterých konvencích…
Z vyjmenovaných

  • zásnuby – naprosto bezúčelná fťákovina
  • svatba – má určitý právní význam, takže nejde jen o konvenci – pokud ale myslíš ´oslavu´, dtto co zásnuby
  • pohřeb – má neopomenutelný praktický význam (jinak by se mrtvoly hromadily ´bez ladu a skladu´ 😉, v tomto případě ´oslavu´ ospravedlňuje fakt, že ve společnosti stejně postižených se někteří lidé snáze vyrovnají se zármutkem

___
Jinak je ale v podstatě veškeré ´společenské chování´ svázáno konvencemi, jen konvence určují, jak se člověk má v dané situaci zachovat (což někdy a někteří nedodrží).

lukas.zmizik

na etiketě lpím, na svatbě ani tak né – zbytečně bych si kazil volnou sobotu… jinak co se týká žen, snažím se být díky samostudiu i gentleman a vždy mne pak těší, že si toho dáma všimne…

jak tady bylo zmiňována uspěchaná doba – to není pro mne omluva. třeba já nikam nespěchám a když s někým du na pivo a dáme pět kousků a kolega mě řekne, že už víc nedá, že musí domů, že je uspěchaná doba a kdesi cosi – tak to beru jako porušení etikety, nemám to rád…

…řekl bych jednoduše, že pojem „uspěchaná doba“ je alibismus, chce to taky trochu toho veselého flegmatismu do života a hned je lépe…

lota

Odpověď je ne, přesto jsou proto, aby se určité tradice a zvyklosti dodržovaly.

Hamon

Ano, i když na některých spíš vnitřně než navenek.

petra15

annas
velka pocta…nase kralovna mne navstivila na moji otazce…dekuji…:)

annas

Petro, děkuji. Ale svými slovy šetři, protože velký bratr je stále ve střehu. 🙂

petra15

1544 bodu je bezesporu kralovstvi…:) respekt…

arygnoc

prečo nie?

ale viac by som preferoval slušnosť, úctu, poctivosť, rešpekt, toleranciu, proste tie, čo kedysi dávno našli na sinaji.

(v slovníku je konvencia definovaná ako „v sociológii ustálený súbor praktík a obecne prijatých pravidiel a štandardov chovania, spoločenské pravidlo“, mimo iné)

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=kon­vencia

petra15

slovo konvence jsem jen tak placla, myslela jsem etiketu…
ale Princess muze i placnout, a je to stejne dobre…
Takze na Sinaji znali jeste lepsi spol. pravidla, nez americti Indiani?---nemozne…neverim…:)

arygnoc

nj, ale kipu nerozumiem a preklady z uzlového písma indiánskej etiky nepoznám.

zato preklady textov zo sinaja nájdete i v každej hotelovej izbe.

gagaga

:)