Louh ve špatně uzavřene nadobe

Dobrý den chtěl bych se zeptat jaká bude rovnice tohoto příkladu: Na jakou látku se přeměňuje ve špatně uzavřené nádobě alkalický louh ? vyšlo mi že louh je NaOH+H2O +CO2 vzniká NaHCO3 + H2O jenže dočetl jsem se že by to mělo vyjít v anionetch a kationtech ...A už jsem nejspíš v koncích..Děkuji za odpověď
Doplňuji:
to znamená že produktem této rovnice bude OH- a NA + ? Má to být totiž z souvislosti s tím že když je špatně uzavřená skleněná láhev se zábrusy a v ní reaguje NaOH tak zábrusy tzv.zamrzají,zapékají se ...Takže NaOH musí reagovat s kyslíkem ...Není li tomu tak a mýlím li se tak prosím u objasnění :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Vaše rovnice by byla správně, kdyby reakce probíhala v dobře uzavřené nádobě. Za daných podmínek bych ale řekl, že jednoduše dojde k pouhé disociaci louhu na hydroxidový anion a sodný kationt. Tedy louh nebude s ničím reagovat, jen se bude sám disociovat (štěpit): NaOH --> Na+ + (OH)- (plus a minus u aniontů budou nahoře jako indexy, ale to VGám asi došlo).
Doplňuji:
reakci s kyslíkem vyloučit nemohu, asi máte pravdu. Vycházím jen ze znalostí chemie z gymnázia, má VŚ byla humanitního směru ;{)= tedy pokud s kyslíkem reagovat nebude, pak ano, mám za to, že produktem bude (OH)- a Na+. Pokud však s kyslíkem reagovat bude (jinými slovy bude-li oxidovat) - což zní pravděpodobně - , pak jsem v koncích ;{)=

Další odpovědi:

Louh ve špatně uzavřené nádobě může pohlcovat (absorbovat) oxid uhličitý ze vzduchu a vytvářet tak uhličitan sodný. Ten může vykrystalizovat v podobě tenké bílé krusty ( ta může ucpat ty zábrusy ). Nebo také roztok NaOH jen zaschne v mezerách zábrusu, taky možný.
Jinak ta rovnice je v podstatě dobře, vzniká
NaHCO3 nebo Na2CO3 ( záleží i na teplotě ).

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2728
Zlatý quentos 1318
Zlatý mosoj 1303
Zlatý Drap 956
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 602
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 534
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 477

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.