james.zal

Louh ve špatně uzavřene nadobe

Dobrý den chtěl bych se zeptat jaká bude rovnice tohoto příkladu: Na jakou látku se přeměňuje ve špatně uzavřené nádobě alkalický louh ? vyšlo mi že louh je NaOH+H2O +CO2 vzniká NaHCO3 + H2O jenže dočetl jsem se že by to mělo vyjít v anionetch a kationtech …A už jsem nejspíš v koncích..Děkuji za odpověď
Doplňuji:
to znamená že produktem této rovnice bude OH- a NA + ? Má to být totiž z souvislosti s tím že když je špatně uzavřená skleněná láhev se zábrusy a v ní reaguje NaOH tak zábrusy tzv.zamrzají,za­pékají se …Takže NaOH musí reagovat s kyslíkem …Není li tomu tak a mýlím li se tak prosím u objasnění :)

Nejlepší odpověď
quentos

Vaše rovnice by byla správně, kdyby reakce probíhala v dobře uzavřené nádobě. Za daných podmínek bych ale řekl, že jednoduše dojde k pouhé disociaci louhu na hydroxidový anion a sodný kationt. Tedy louh nebude s ničím reagovat, jen se bude sám disociovat (štěpit): NaOH → Na+ + (OH)- (plus a minus u aniontů budou nahoře jako indexy, ale to VGám asi došlo).
Doplňuji:
reakci s kyslíkem vyloučit nemohu, asi máte pravdu. Vycházím jen ze znalostí chemie z gymnázia, má VŚ byla humanitního směru ;{)= tedy pokud s kyslíkem reagovat nebude, pak ano, mám za to, že produktem bude (OH)- a Na+. Pokud však s kyslíkem reagovat bude (jinými slovy bude-li oxidovat) – což zní pravděpodobně – , pak jsem v koncích ;{)=

Další odpovědi
maus

Louh ve špatně uzavřené nádobě může pohlcovat (absorbovat) oxid uhličitý ze vzduchu a vytvářet tak uhličitan sodný. Ten může vykrystalizovat v podobě tenké bílé krusty ( ta může ucpat ty zábrusy ). Nebo také roztok NaOH jen zaschne v mezerách zábrusu, taky možný.
Jinak ta rovnice je v podstatě dobře, vzniká
NaHCO3 nebo Na2CO3 ( záleží i na teplotě ).