Lomikámen, proč se této květině tak říká?

Nejlepší odpověď
BEAES

Řekla bych, že asi proto, že roste ve skalnatých štěrbinách a může to vypadat, že ty skály láme.

Další odpovědi
Terryle

A není možný, že má tak silný kořeny, že nějakou zvětralou nebo měkkou skálu fakt rozlomí?

venkovan

Nenáročná rostlina která je schopna žít na chudých půdách. Zpravidla se uchytí na drobných ploškách, kde je trochu minerální země, či ve štěrbinách skal, staveb apod. Protože do štěrbin zatéká i voda která v zimě po zmrznutí se rozpíná, může to potom vypadat, že příčinou roztržení skály je rostlina. Mrazem se roztrhnou i velmi tvrdé skály – stačí se podívat na zprávy o padání kamenů okolo Vltavy nad Prahou co mráz a voda dokázaly během několika desetiletí spolupráce oddělit.

anonym

Lomikámen je překladem latinského názvu rostliny. S ostatními odpověděmi také souhlasím.