numeriprimi

Logická úloha o spojování drátů

Představte si, že máte vysoký dům a natahujete elektrické vedení, z přízemí do nejvyššího patra natáhnete 27 nerozlišitelných drátů. Nevíte, který je který. Chcete to zjistit a co nejméně se nachodit. Na kolik nejméně cest to zvládnete? Nahoře i dole můžete dráty libovolně spojovat (i více dohromady) a z druhého konce pomocí multimetru testovat libovolné dvojice, zda jsou spojené.

Jak byste na to šli? Já tak nějak nemám moc nápadů, poněkud i plavu v pochopení zadání. Prozatím se o lepší pochopení a vyřešení taktéž snažím. A co vy, máte nějaké nápady, jak na to?

Nejlepší odpověď
anonym

Na straně A smotat celkem 13 párů, (A1-A13) poslední zůstane volný.
Na straně B najít volný drát (není s jiným spojen).
Ostatní páry si označím B1-B13.
Spojím volný drát s jedním drátem páru B1.
Druhý drát B1 spojím s prvním drátem páru B2 atd.
Vrátím se na druhou stranu a rozpojím smyčky. Nutno si označit původní páry.
Najdu drát, který je spojen s volným drátem. To je první drát páru B1.
Vezmu druhý drát původního páru Ax a najdu další drát, se kterým je spojen. To je první drát páru B2 atd.

Další odpovědi
brillant

Já bych použil identifikátor / tester kabelů.

venkovan

Tato logická úloha je nelogická, protože v budově musí být dráty barevně rozlišeny. Logicky řečeno .- tato úloha je prakticky neřešitelná, protože je v rozporu s normami.
jedině kdyby bylo myšleno, že je tam nataháno mnoho drátů, ale 27 z nich je stejné barvy – například hnědé.

Jak řešit. Zkus si udělat svazky, dráty ve svazku spojit a vždy do jednoho pustit měřící proud – nahoře si odměříš v kterém svazku je proud. Nahoře svazek ve kterém je proud dráty rozpojíš a dole pustíš proud jen do jednoho kabílku. A protože jsi chytrá holka, tak si připravíš několi různých napětí a každý drát napojíš na jiné napětí a nahoře si odměříš které je v kterém. A navíc při každé cestě nahoru si napojíš na hromadně svázaný svazek proud, abys ho nahoře zas proměřila který další.
Takže počítej .

Fienir

Kdybych tahal tolik drátů, tak si vždy jejich konce označím a pak nemusím řešit takovej problém.