krftwrk

Lisi se v necem technika hrani na pricnou a zobcovou fletnu ?

Nekde jsem cetl, ze hra na pricnou fletnu je tezsi oproti zobcove. Je to tim, ze mame jinak postavenou ruku, nebo je tam i jina technika hrani ?

Odpovědi
Stingo

zobcvou fletnu das mezi rty a foukas, kdezto pricna fletna mi pripomnela foukani do panovy fletny jako z vrchu, aby vydala zvuk, je to mnohem tezsi.

arygnoc

áno, líši.

na jednej kladieme prsty na dierky takto:

o o o o o o o

na druhej takto:
o

zzzzz

😁 to by měli vytisknou jako návod, je to univerzální, ve všech jazycích.

arygnoc

nj, ale hádanku som nechal – ako sa kladú prsty na ktorú flautu?

len čakám, kedy mi to niekto vytkne.

krftwrk

To vim, ze pricnou fletnu ma clovek ,,do strany'', ja se ptal na techniku, na na polohu ruky

cochee

Technika není pouze pohyb prstů, patří sem i tvorba tónu ústy a dechem a to s ještě větší váhou než práce rukou.

cochee

Poloha rukou, myslíš-li tím prstoklad, je de facto stejná. Odlišnost je jen v tom, že na „zobáku“ zakrýváš přímo otvory, můžeš je tedy i zakrýt jen částečně (důležitý prvek), zatímco na příčné mačkáš klapky či ventily, chceš-li. Technika se liší, a to zásadně, v nátisku, tak jak to napsal/-a správně Stingo.