Rapix

Liší se knižní předloha ostře sledovaných vlaků od filmové podoby?

Nejlepší odpověď
annas

Závěr filmu je méně drastický než v knize.
Zatímco knihu tvořil spíše mozaikovitý soubor tragikomických příběhů, který teprve v závěru stmelí válka, film je vyprávěn chronologicky, s pevnou logickou návazností jednotlivých scén. Přesto nepostrádá charakteristickou hrabalovskou poetiku (Hrabal údajně preferoval filmovou adaptaci před vlastní knihou). Teprve na konci filmu se dostává do popředí tragický dobový kontext, druhá světová válka.

Net a vl. v.

Další odpovědi
klera

jo liší, ale hlavní dějová linie je v podstatě stejná, jde jen o pár podrobností- např. ve filmu není ukázán jeho děda a otec (myslím, že v knize se mluví i o pradědovi), o kterých Miloš přemýšlí na začátku knihy, potom dialogy jsou samozřejmě většinou rozdílné a nakonec bych řekla, že hlavní rozdíl je v závěru knihy, kdy ve filmu Miloš Hrma odjíždí na vlaku, který následně vybuchuje a v knize postava umírá vedle německého vojáka a je tam docela podrobný popis jeho pocitů a agónie vojáka…kniha je celkově naturalističtější než film

Conchus

Ne, je to skoro identické