annas

Liší se cíle od životních hodnot? Není-li cíl v souladu s hodnotami, co se stane?

Platí, že: „existuje jen jediný způsob, jak si poradit s životem, a to najít onen soubor hodnot, které nepodléhají módním trendům, které se nikdy nemění a budou neustále rodit ovoce v tom smyslu, že nám i uprostřed velice nejistého světa přinesou klid, zdraví a jistotu"? Thomas Hora

Odkaz na obrázek: https://www.go­ogle.cz/search?q=o­br%C3%A1zek+na+c%C3%A­Dl&client=fire­fox-b&tbm=isch&tbo=u&sou­rce=univ&sa=X&ved­=0ahUKEwj_5PL-_tXQAhXQSxoKHe­u7BfgQ7AkIPA&biw=1112&­bih=866#tbm=is­ch&q=obr%C3%A1ze+h­ldnotu+a+c%C3%A­Dl&imgrc=ScQiw­rfwA0fesM%3A

Nejlepší odpověď
Drap

Mohou se lišit a nemusí. Osobně myslím, že v mladém věku se více méně shodují. Většina lidí jak stárne a získává nové zkušenosti dost často , zvláště při nějakých životních zlomech, přehodnocuje žebříček hodnot a mění i své cíle., třeba jen proto, že některé uý splnil, nebo poznal že jsou již nedostižitelné.

Další odpovědi
fcoop

To je dost těžké…osobně si myslím,že obě věci téměř splývají.
Grázl,nebo sociopat bude v komerčním smyslu slova určitě úspěšnější,než někdo,komu „v rozletu“ brání zásady…podívejte se na politiky.
Tam je to do očí bijící.

Beránek mezi vlky neobstojí.

Ale důležitý je i směr,cíl...­.......spousta lidí cíl vlastně ani nemá,pokud se ovšem nepovažuje za cíl nový auťák a plné břicho.

Ono je to dost složité a nikdo nikdy nepřišel na ten slavný „Smysl života“.
Ve smyslu:„Kdo jsem,odkud jsem přišel a kam jdu“?
A hlavně"Proč?"

ivzez

Jak které cíle a jak u koho.

Nejsou-li cíle v souladu s hodnotami, nemůže být podle mne
člověk spokojen (nebo šťastný) ani v případě, že se mu podaří
cílů dosáhnout (vždycky bude něco chybět).

Nesouhlasím s názorem, že hodnoty někdy musí ustoupit cílům.
Já to mám naopak → pokud by něco odporovalo mým hodnotám,
nemůže to být být mým cílem.

Kepler

Kdo má své cíle v souladu s životními hodnotami je šťastný člověk. Jenže životní hodnoty někdy musí ustoupit, aby cíle bylo dosaženo – tady platí že účel světí prostředky a historie se neptá.

led

Životné hodnoty aj ciele postupným „zrením“ človeka, skúsenosťami (vlastnými aj iných ľudí) sa priebežne prehodnocujú. To, čo bolo našim detským cieľom a životnou hodnotou v dospelosti už nemusí platiť.
Aj môj detský sen a hodnoty sa zmenili prijatím na inú školu, než som chcela študovať. Prehodnotila som cieľ a už viac než polstoročie robím niečo úplne iné, než som si ako dieťa vysnívala. Podobne sa životné hodnoty zmenili narodením detí… Život je neustála zmena.

Tw!st

Každý má vlastní odlišné životní hodnoty a každý má jiné cíle. Nevím jaký má důvod srovnávat životní cíle v souladu s životními hodnotami, ale člověk by měl upravit své životní hodnoty podle toho, jak on sám uzná za vhodné.

marci1

Samozřejmě se cíle od životních hodnot často liší a je velmi těžké je někdy zkloubit. Záleží na každém, jak se s tím vyrovná. Na jedné straně to je třeba rodina a na straně druhé kariéra. Cíle se mohou velmi změnit třeba uzavřením manželství, narozením dětí, opatrováním starších rodičů, vážnou nemocí příbuzných apod. 🙂

HOMER

Zatím nikdo neodpověděl na otázku. Já myslím, že to neplatí, protože existuje i jiný způsob, jak si poradit se životem. Jistě jsou na světě vyrovnaní lidi, kteří tento aspekt možná nikdy neřešili. Na druhou stranu si nejsem jistý jestli to platí i opačně, čili jestli může být člověk jehož cíle odporují hodnotám vyrovnaný, byť by třeba i sám sebe přesvědčil, že si své hodnoty upravil.

Mc Merkurion

… na mně je to moc vysoká fylosofie > žiju, protože jsem se narodil, a protože že se prvně někdo jiný, teď já starám o to, abych měl dostatek živin, přemejšlim občas o blbostech, jelikož mě napadnou, životní hodnoty mě jsou vcelku jako většině „neuvědomělých“ lidí putna > zajímá mě můj život …

anonym

Čím vyšší cíle, tak tím vyšší často bývají kompromisy či ústupky v jiných oblastech. Hodnoty se mezi mohou měnit v průběhu života a někdy je ovlivní právě úspěšnost dosažených cílů. Kde je ta zdravá mez ve stanování cílů a jak se pak vyrovnat s těmi, které se nepodaří si splnit? Každý člověk je svým zúůsobem jedinečný a tak by si měl stanovit cíle na míru a nenechat se celý život ovlivňovat pouze svým okolím a standarty společnosti. To se pak může stát, že si někdo na stará kolena uvědomí, že vlastně nežil život takový jaký ho vlastně vždycky žít chtěl.

Sabina N

..hmm …to je dobrá otázka 🙂

Annabellee

Myslím, že cílem a smyslem života je sám život – cesta na níž se stále učíme, experimentujeme, odmítáme i usilujeme přijmout.Mnohdy padáme a znovu se stavíme na nohy a získáváme novou víru a naději. Naše osobnost, hodnoty, touhy i vědomí se mění a vyvíjeji. Nic, co děláme a s čím jsme konfrontováni,není apriori zlé nebo dobré, vše se mění v osobní zkušenost, jedinečnou informaci – bohatství a skutečnou hodnotu, kterou nám nikdo a nic – ani smrt – nevezme.