Hofmik

Jak na linuxu (kali linux) změnit formátování defaultního diksu (u mě C:) z exf4(myslím) na ntfs?

Zdravím, chtěl bych se zeptat jak na linuxu (kali linux) změnit formátování defaultního diksu (u mě C:) z exf4(myslím) na ntfs. Díky.

PS: Chci to kvůli tomu aby jsem si mohl nainstalovat windows a ubuntu (double boot) podle tohoto videa : http://www.you­tube.com/watch?v=8p-jzAl6dos

Doplňuji
OPRAVA * né double boot ale dual boot

Nejlepší odpověď
jpau

Chápu co chceš udělat ale úplně nechápu jak to myslíš a už vůbec nechápu proč to chceš dělat s Kali… 🙂

Varianta 1.
Řeším jen instalace (tzn. obě nové) tak ať se nám to dobře počítá, máme 10 GB, chceme 5 GB Windows a 5 Linux. Tak pusť instalačku Windows, udělej si partion (MS tomu říká oddíl) 5 GB, naformátuj na ntfs, nainstaluj. Pak pusť instalačku Linuxu (píšeš o ubuntu, chápu tedy čistě klikací distribuci) vyklikej si vlastní rozložení disku a vymysli si nějaké blbince (/, swap, popř. /home jestli to máš rád separé, já třeba ne) na těch volných 5 GB. No a pak další, další, další, … A je to.
FAQ: Co se stane když budu instalovat v obráceném pořadí?: Nic, jen je třeba brát ohled na to, že linuxový zavaděč (dřív bylo v oblibě lilo, pak grub, co je teď nevím) je obvykle chytřejší a dovede si sám najít zavádění z Windows, tzn. nemusí se nic růčo fůčo konfigurovat. Jinak samozřejmě ke spuštění linuxu lze použít ntloader (to je to, co spouští Windows) ale musí se mu to ručně nastavit. Jinak předpokládám že ta problematiky je tazateli alespoň trochu jasná, pokud ne, doporučuji si něco nastudovat o klíčových slovech: MBR a zavaděč.

Varianta 2.
Mám Windows, chci si je nechat, jen jim zmenšit životní prostor a nahrát tam linux.
Takže fajn, opět Kali nechám na stole a beru hned instalačku klikací distribuce. Proklikám se k nastavení disku, najdu si disk (partion, oddíl, barevný rámeček, říkej tomu jak chceš 😁) s Windows a nechám ho zmenšit. Na volném místě si vyklikám strukturu viz varianta 1. Současná distra většinou poznají rozložení na disku a nabídnou ti nějakou „automatickou předvolbu“ toho, jak by to mohlo být, což není vždy optimální ale mě to v začátcích vždy stačilo (když instaluješ linux tak musíš o něco víc přemýšlet nad tím, co s počítačem chceš dělat, tomu pak přizpůsobíš strukturu disku, balíky aj. samozřejmě se na to můžeš vysrat ale pak můžeš přijít o ty největší benefity, co ti ten systém nabízí – neznám Tvůj skill, pokud s linuxem začínáš tak asi teď úplně nemusíš chápat o čem mluvím ale neboj se, pokud si s tím nějakou dobu budeš hrát tak to dostaneš do krve). Tzn. pak již jedu zajetým postupem: další, další, username, další, další…

Zbylé možnosti jsou jen deriváty toho co jsem popsal. Jinak Kali není na práci s disky úplně ideální (je to dobrá distribuce na správu sítí, obstojná na lámání se kamsi a velmi dobrá na předvádění před kámoši), zkus mrknout na distrowatch.com a najít si něco lepšího. Univerzální live distro po kterém čas od času sáhnu když mám nějaký problém je slax.

Za 100% správnost neručím, stejně tak neručím za pravopis. Je to dlouhé a nechci to po sobě číst. Have fun!

Další odpovědi
badisko

To video zase delal nejaky chytrak … nechej klasicky format disku Widnows ..pak si vem CD ..vraz ho do mechaniky a restartuj PC az ti najede linux …dej instalovat vedle tveho stavajiciho OS …jen si tam pri instalaci rozdel HDD a dej tam treba L (jako linux ) kolik mu pridelis mista je ciste na tobe …pri instalaci ti to nabidne format automaticky nic stim nedelej s temadle vecma si moc nehraj kdyz tomu nerozumis ..akurat si dodrbes HDD a bude ti chybet misto ..blbe se to dava dohromady …

jáára

Windows se instaluje jako první. Vždycky.

badisko

Apropo …ne vzdy ti pojede Linux z HDD tak jako z LiveCD …stim je take poteba pocitat …

jpau

Ale proč tak pesimisticky. Můj kamarád, který mě k opensource přivedl vždycky říkal: „Ty vole, nesmíš se toho tak bát“ 🙂 (bavíme se o době, kdy zálohovat nebylo moc kam (dvd v plenkách, disky drahé) a instalace netrvala hodinu ale odpoledne)