Roxy789

Lineární funkce

Nevíte, jak mám postupovat u těchto příkladů? Vůbec to nechápu.:/

1. Určete lineární funkci, jejímž grafem je přímka, která prochází bodem [0,4] a je rovnoběžná s přímkou, která je grafem funkce y=-2×

2.Určete lineární funkci, jejímž grafem je přímka, která prochází bodem [0,0] a je rovnoběžná s přímkou, která je grafem funkce y=2×-3

3.Je dána funkce f:y=0,25×+b, x=všechna reální čísla. Určete hodnotu b tak, aby přímka, která je grafem funkce f, protínala osu y v bodě:
a)[0,0]
b)[0,–3]

Nejlepší odpověď
Skeptik

1. Rovnice přímky je y = ax + b, kde a je tangens úhlu který svírá přímka s osou x a b je délka úseku na ose y od počátku osy y.

To znamená, že když je přímka rovnoběžná s jinou, tak mají stejný koeficient a, protože svírají stejný úhel. Koordináty [x,y] znáš, tedy:

y = –2× + b,

Potom dosadíš koordináty do rovnice,

0 = –2*4 + b,

a spočítáš úsek přímky.

b = 8

Rovnoběžné přímky se obecně v kartézské souřadné soustavě liší pouze svým úsekem. Analogicky pro 2 a podobným uvažováním pro 3.

Další odpovědi
Michal Kole

Musíš si udělat tabulku kde si spočítáš hodnoty funkce y=-2× tím, že si zvolíš jednu hdonotu za x v záporné hodnotě a druhou v kladné hodnotě a pak to zakreslíš do grafu.