Avatar uživatele

Limita π (nebo pí)

Dobrý den, chci se zeptat, pokud mám limitu jsou jdoucí zleva π/2 (nebo pí), tak jaké je o něco menší číslo než je tohle? Např π/1? A jak by to bylo pro limitu jsoucí zprava? π/3?

Kdyby někdo nechápal, tak předvedu na jednom příkladu, co tím chci říct. Když mám limitu O jdoucí zprava, tak to bude 0, 9999 (prostě o něco větší číslo než je 0) Kdyby to byla limita jdoucí zleva, tak je to -1,999

Děkuji za vysvětlení
Doplňuji:
Jedna se o funkci sin

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Pro numerický odhad limity zleva použiješ např. číslo π/2 - 0.000001. Pro odhad limity zprava π/2 + 0.000001. To samozřejmě v případě, že limita funkce v tomto bodě není definovaná. Ostatně jestli si dobře pamatuji větu. Tak říká něco jako: "Funkce má limitu v bodě právě tehdy když se limita zleva v tomto bodě rovná limitě zprava."
A jedna důležitá poznámka. O jakou funkci jejiž počítáš limitu se jedná?
Doplňuji:
Tak sin(x) pro x jdoucí zleva k pi/2 se rovná 1. To je samozřejmé, nicméně, pokud to číslo zleva, kterým tě zleva dělí od toho pi/2 je nekonečně malé. Pro výpočetní praxi si však vystačím s číslem, které je jen o něco málo odlišné od toho čísla, ke kterému se blížíme. Tzn. rozdíl mezi bodem x, ve kterém počítáme limitu a bodem, který dosazujeme do funkce je velmi malý.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

Skeptik

Jo a ještě ta funkce na tom malém rozdílu musí být spojitá, aby se to mohlo dosadit, tzn. nemůže na tom malém rozdílu ta funkce nikam unikat.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2869
Zlatý quentos 1360
Zlatý mosoj 1326
Zlatý Drap 1015
Zlatý led 628
Zlatý hanulka11 627
Zlatý gecco 625
Zlatý marci1 572
Zlatý Kepler 546
Zlatý Lamalam 534

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.