Frogman

Jak vysoký proud a napětí je ještě přijatelné a neublíží člověku?

Nedávno jsem se dotkl věci, která probíjí, ale zdálo se mi to docela příjemný.

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak vůbec nezáleží na napětí, ale velikosti proudu, který proteče tělem do země ( nebo do jiného vodiče).
A hodnoty jsou nečekaně nízké !!!!

Za práh vnímání se považuje u AC 0,5 mA !!!
a DC 2 mA !!
Za práh bolesti se považuje u AC 3,5 mA a DC 10 mA.

DC … stejnosměrný proud
AC …střídavý proud

40 mA může být již smrtelný proud. Záleží na prostředí, dráze průtoku tělem ( hodnotě odporu ) a zdraví člověka.
Zajímavé je že největší nebezpečí při úrazech el. proudem, hrozí vývinem plynů v krvi působením elektrolýzy při průchodu proudu tělem. Stejné jako když se vám při injekci do žíly dostane vzduch.

Toto říkají normy :
V roce 1995 ještě platila ČSN 34 1010, která stanovovala „BEZPEČNÝ"proud 10mA stř.a 25mA ss proudu.Ale od ledna 1996 po vydání ČSN 33 2000–4–41 již není v žádném právním předpise, ani v žádné technické normě stanoven BEZPEČNÝ proud. Jen "USTÁLENÝ MEZNÍ PROUD“, který resperktuje toleranční práh vymezený vnitřním odporem těla osoby nebo zvířete 2000 Ohmů z hlediska úrazu při proudech 3,5mA stř.a 10mA ss!

Nejnovější edice ČSN 33 2000–4–41 ed.2 ze srpna 2007 popisuje úraz elektrickým proudem jako stav, kdy proud protékající postiženým tělem, jehož velikost překročí určitou bezpeečnou mez ( ale ta není stanovena, je to jen individuální fyztiologická odolnost jedince a ta je různá u dospělého, zdravého muže, jiná u dítěte nebo ženy ( cca poloviční odolnost oproti zdravému muži), jiná u zvířat (krokové napětí!).

Konvenční mezní hodnoty proudů z hlediska jejich účinků na lidský organizmus jsou uvedeny v tab.NC.1 ČSN 33 2000–4–1 ed.2 a činí 0,5mA AC a 2mA DC jako proud právě vnímaný. Mez, která postiženému zabraňuje uvolnění z obvodu elektrického proudu již činí 5mA AC a 25mA DC!

Další odpovědi
Mapel

Jen doplním předcházející. Po nástupu chráničů a jejich instalace na všech větvích v současné době, může vycházet z jejich parametů. Pro obytné prostory je stanoven vypínací proud 30mA pro chániče, ale podle definoce chrániče jsou vypínací hodnoty od 15mA do 30mA. Takto je definován vypínací proud pro chrániče označené 30mA. Pro se nechá říci, že hodnota 15mA je už nebezpečná.

Quimby

To je hodně individuální, zabíjí proud a ne napětí. Když není napětí nemůže být proud.
Třeba elektrické ohradníky mají tisíce voltů, ale velmi malý proud – proto tě to jen kopne a neublíží.
Smrt nastává většinou tak, že proud projde srdcem(stahy srdce jsou řízené el. impulsy neuronů), naruší srdeční rytmus a srdce se zastaví.
V Blesku je hodně vysoké napěti ale i proud a proud je pohyb elektronů, které když prochází něčím, tak vytváří odpor ve formě tepla. Proto vysoký proud dokáže spálit kůži nebo hůře mozek a jiné orgány.
Pokud se ti to líbí, tak si kup baterky a olizuj je:D je v nich dost velké napětí na to abys to cejtil, ale málý proud, který nepálí.

Dochy

Quimby: V baterce velké napětí a malý proud? Jak na tohle jsi přišel. Před lety jsem to testnul a běžný, úplně obyčejný tužkový článek v té době (ještě bateria Slaný) dokázal dát 6A.
Je to právě naopak. Běžná baterka nemá naštěstí dost velké napětí na to aby při BĚŽNÝCH podmínkách dokázala skrz tělo protlačit smrtelný proud. To „BĚŽNÉ“ jsem zdůraznil schválně. Nevylučuji, že za jistých podmínek vás ta baterka zabije.