hippeace

Licence Creative Commons – co znamená? CC se nepoužívá na software?

Prosím neposílejte mi odkazy. Četla jsem mnoho článků ale prostě není nad klasické vysvětlení. děkuji

Odpovědi
Zibner

CC licence jsou prvek, který uživatelům pomáhá sdílet a modifikovat jednotlivé soubory, které se na internetu nacházejí. Podle různých druhů, tj. např. BY, ND, SA, NC apod. lze pak jednotlivá díla upravovat za podmínek že se například jen uvede autor, do díla se nesmí zasahovat, nebo se musí dílo šířit pod stejnou licencí, pod jakou se nacházelo před zásahem či se jen nesmí využívat komerčně. V následujícím odkazu je průvodce výběrem takové licence, ze které se to dá snadno pochopit.

http://creati­vecommons.org/cho­ose/?jurisdic­tion=cz

Software má své vlastní licence, pod kterými je vystavován a kterými je chráněn. Jde hlavně o to, že zákon 121/2000 Sb., AutZ onen pojem vůbec neobsahuje a celá problematika je tak především řešena judikatorně.

PS – před pár měsíci jsem si dělal výpisky z jedné učebky o CC licencích a softwaru v autorském právu, jestli chceš, můžu ti je poslat. Je to zhruba 8 stránek. 🙂