Maggie.b

Lhát nebo nepomoct kamarádovi?

V buddhistických 5ti základních pravidlech se píše, že nemáme lhát. Ale když by ta lež výrazně pomohla kamarádovi? S ničím takovým se nepotýkám ale co kdyby na to přišlo? Co by bylo na místě? Pravda nebo lež?

Nejlepší odpověď
anonym

Budha,Jehova nebo maminka- každá „autorita“ nabádá k pravdě.Řešíš situaci,která ještě nenastala.Lhát se nemá,ale až taková situace nastane spoléhej na svůj cit a rozum…:D

Další odpovědi
anonym

Pravda. Vždy a všude.
Ne nadarmo se říká, že lež má krátké nohy.
I pravda se dá říct tak, aby nebolela.
Jen nemohu pochopit to dilema. Když to obrátím, dáváš mi vlastně za pravdu: Říct pravdu a pomoct kamarádovi.

Drap

Lež která pomáhá , u většiny lidí se vyskytuje taková situace velmi zřídka

verunka483

Záleží jenom na situaci.

hanulka11

To už pak záleží i na tvém svědomí

anonym

Zkus se nad tím zamyslet jinak. Nakolik pravda pomůže nebo ublíží?
Mám takový dojem, že v určitých případech se vžil pojem „milosrdná lež“.